Astigmatismus

Rohovka představuje důležitou lomivou část optického systému oka. Ideálně by měla být ve všech osách stejně zakřivená. Pokud je v některých osách zakřivená více nebo naopak méně, hovoříme o astigmatismu.

Jistý nízký stupeň astigmatismu je fyziologický a proto nevyžaduje korekci. Určitý stupeň astigmatismu má tedy téměř každý. V abnormálně silných případech astigmatismu je však nutnost řešení vysoká.

Kromě častého rohovkového astigmatismu také existuje čočkový astigmatismus, který je však vzácný.

Příčiny vzniku astigmatismu

Jak již bylo napsáno v úvodu, astigmatismus je způsobený nepravidelným zakřivením rohovky. V ideálním případě má rohovka pravidelný kulovitý tvar. U pacientů s astigmatismem je však tvar rohovky deformován. Takto deformovanou rohovkou následně prochází paprsky světla, které se však lámou nepravidelně a paprsky se tedy na sítnici nespojí do jednoho ohniska. Tím vzniká neostré, rozmazané a deformované vidění.

Astigmatismus je ve většině případů vrozenou oční vadou, avšak v některých případech se objevuje jeho rozvinutí až v dospělosti. Vznik může souviset s jiným očním onemocněním. Astigmatismus se může objevit například po úraze rohovky, z důvodu onemocnění rohovky nebo po operaci rohovky.

K rizikovým faktorům vzniku astigmatismu patří bezesporu výskyt astigmatismu v rodině. Sklony ke vzniku této oční vady jsou dědičné.

Výskyt astigmatismu je velmi často spojen s jinou refrakční vadou. Mnohdy se objevuje spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Příznaky astigmatismu

Astigmatismus je oční vada, která ovlivňuje vidění na blízko i do dálky. Projevuje se sníženou ostrostí vidění a zhoršeným vnímáním kontrastů a detailů. Znamením astigmatismu je také deformovaný a různě pokřivený obraz.

Mezi další projevy astigmatismu patří:

  • odlišné vnímání barev
  • snížená kvalita zraku za tmy a šera
  • bolest hlavy
  • pálení a řezání očí
  • únava
  • problémy s orientací v prostoru
  • přivírání očí při pohledu do dálky
  • nepřímé nastavování hlavy

Diagnostika astigmatismu

Diagnostiku astigmatismu provádí oční lékař. K určení závažnosti používá přístroj keratometr, který měří zakřivení a lomivost rohovky v určitých rovinách.

OFTEX_vyšetření_očí

Léčba astigmatismu

Astigmatismus je možné řešit různými způsoby. Nejčastějším způsobem korekce astigmatismu jsou brýle a torické kontaktní čočky. Brýle však nejsou při vyšším stupni astigmatismu nejvhodnějším způsobem korekce, jelikož způsobují deformovaný obraz, který může pacientovi způsobit nevolnost a závratě. Pro závažnější případy se tedy spíše vyplatí vsadit na využití tvrdých kontaktních čoček

Tyto zmíněné metody však samy o sobě problém neřeší, ale pouze korigují. Úplné odstranění této oční vady nabízí laserový chirurgický zákrok nebo refrakční výměna oční čočky. Operační odstranění dioptrické vady se provádí po dosažení plnoletosti.

Laserová operace očí

Laserová operace je chirurgický zákrok, který upravuje zakřivení rohovky. Tím se dosáhne, že se světlo láme tak, aby se obraz promítal ostře na sítnici. Pacient, který podstoupil operaci, následně nemusí nosit brýle nebo kontaktní čočky, což je velkým přínosem při každodenních činnostech.

Laserová operace je rychlá a účinná metoda, která přináší dlouhodobý výsledek, ale není vhodná naprosto pro každého.

Implantace nitrooční čočky

Při zákroku zvaném refrakční lensektomie lékař přímo do oka implantuje umělou nitrooční čočku s předem vypočítanými dioptriemi vám na míru. 

Monofokální nitrooční čočkou lze odstranit dioptrie na jednu vzdálenost, buď na dálku, nebo na blízko. Multifokální nitrooční čočka pak dokáže navrátit ostrý zrak do dálky i na blízko s trvalým efektem. Na všechny vzdálenosti, tedy na dálku, na blízko i na střední vzdálenost se používá nejmodernější trifokální nitrooční čočka.

Metoda implantace nitrooční čočky je vhodná především pro pacienty nad 40 let věku. Pro mladší zájemce se doporučuje implantace tzv. fakické nitrooční čočky, která umožňuje vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti. 

Oproti laserové operaci má tato metoda léčby jednu výhodu. Jedná se o zákrok vratný.

Prevence astigmatismu

S astigmatismem se většina pacientů již narodí. Neexistuje tedy žádný způsob, jakým by se astigmatismu dalo předcházet. Vzhledem k tomu, že riziko rozvinutí astigmatismu hrozí pouze po mechanickém narušení rohovky, je důležité správně o zrak pečovat a oči chránit před rizikem onemocnění či úrazu.

Závěr

Astigmatismem trpí přibližně 10 % populace. Patří tak mezi tři nejčastější refrakční vady hned vedle krátkozrakosti a dalekozrakosti. Pokud máte podezření na astigmatismus u vás nebo u vašich blízkých, neváhejte a napište nám nebo se objednejte na oční kontrolu k našim specialistům OFTEX.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tuto problematiku již s našimi specialisty lidé řeší v rámci online poradny. Zjistěte, zda tyto informace pomohou i vám.

Obrázek
ZEPTEJTE SE LÉKAŘE

Položte dotaz specialistovi nebo se podívejte na již řešené zdravotní problémy.

GARANTUJEME NEJVYŠŠÍ KVALITU

V léčbě, následné péči i v preventivní péči se vždy celý tým společnosti OFTEX řídí zásadami jako jsou: Používání nejmodernějších léčebných postupů a vybavení; Transparentní komunikace s klientem; Zodpovědnost za výsledky; Podílení se na vědeckých výzkumech a aplikacích nejnověji zdokonalených způsobů léčby; Klient je pro nás vždy na prvním místě; Dbáme na přirozenou dokonalost ve všem, co děláme. Garantujeme nejvyšší kvalitu a úroveň zdravotní péče poskytované ve všech našich pobočkách.

Křížky