Dalekozrakost

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Dalekozrakost je oční vada projevující se neschopností zaostřit zrak na blízký předmět. Oči pacienta jsou zkrátka příliš krátké, což znamená, že vzdálenost od rohovky a čočky oka k sítnici je menší než u zdravého oka. Jde o méně častou oční vadu než krátkozrakost.

Tato vada se koriguje brýlemi se spojným sklem nebo kontaktními čočkami. Chirurgická léčba zahrnuje možnosti laserové operace očí nebo implantaci nitrooční čočky.


Při narození jsou lidské oči dalekozraké. Obvykle se však postupem času zrak přirozeně srovná. V průběhu prvního roku života dítěte oko nejvíce roste a dalekozrakost odeznívá. Plné délky oko dosáhne kolem 23. roku života.

 

Příčiny vzniku dalekozrakosti

Když je oko příliš krátké nebo lomivost oka je malá, světelné paprsky se sbíhají až za sítnicí. V takovém případě není možné zaostřit zrak na blízký objekt a vzniká neostrý obraz. To je dalekozrakost

Naprostá většina pacientů trpící dalekozrakostí se s tímto očním stavem již narodí. Po narození obvykle probíhá vývoj oka, čímž se jeho osová délka zvětšuje, dokud nedosáhne takové délky, že se obraz objektu vytvoří přesně na sítnici. Zrak se tímto způsobem u většiny lidí v ideálním případě ustálí. Oči části populace však této ideální osové délky nedorostou, čímž vzniká problém dalekozrakosti. Oko člověka dosáhne své konečné délky obvykle až kolem věku 23 let. Do tohoto věku tedy může míra dalekozrakosti klesat.

Příznaky dalekozrakosti

Dalekozrakost se projevuje špatným viděním blízkých předmětů, přičemž do dálky zrak zaostřuje bez problému. V případě velmi silné dalekozrakosti už však mohou nastat problémy se zaostřením jak na blízko, tak i do dálky. Tato vada negativně ovlivňuje každodenní činnosti jako je například čtení nebo psaní. Dalekozrakost způsobuje zhoršenou výkonnost při různých činnostech.

Mezi příznaky dalekozrakosti patří:

  • Rozmazané vidění
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Pocity pálení očí
  • Unavené a zarudlé oči
  • Větší než obvyklá celková únava

Diagnostika dalekozrakosti

Dalekozrakost diagnostikuje oční lékař pomocí důkladného vyšetření zraku. K vyšetření se používá refraktometr, který měří zakřivení rohovky a čočky a na základě toho stanoví, jaká dioptrická korekce je potřeba. Oční lékař případně provede další vyšetření zraku k zajištění stanovení toho nejlepšího řešení problému.

 

Míra dalekozrakosti se odvozuje od počtů dioptrií (D):

  • lehká dalekozrakost (do +3 D), 
  • střední dalekozrakost (+3 až +6 D)
  • vysoká dalekozrakost (od +6 D)

Uvedení znaménka před počtem dioptrií je důležité. Znaménko
plus značí dalekozrakost a znaménko mínus značí krátkozrakost. 

Léčba dalekozrakosti

K dosažení ostrého vidění se používají brýle se spojným sklem nebo kontaktní čočky. Chirurgická léčba zahrnuje laserové operace nebo implantace nitrooční čočky.

Brýle a kontaktní čočky

Brýle a kontaktní čočky jsou nejčastějším způsobem korekce dalekozrakosti. Funkcí brýlí či kontaktních čoček je usměrnění paprsků světla pomocí čočky konvexního tvaru, a tedy jeho posunutí přímo před sítnici, kde se obraz promítá ostře. Brýle na dálku poznáte podle toho, že je čočka uprostřed širší než na okrajích. Kontaktní čočky mají taktéž konvexní tvar, aby přeměnila rovnoběžný svazek paprsků na sbíhavý, ale jsou přímo v kontaktu s rohovkou, a mívají tedy větší korekční účinek než brýle.

Laserová operace očí

Laserová operace je chirurgický zákrok, který upravuje zakřivení rohovky. Tím se dosáhne, že se světlo láme tak, aby se obraz promítal ostře na sítnici. Pacient, který podstoupil operaci, následně nemusí nosit brýle nebo kontaktní čočky, což je velkým přínosem při každodenních činnostech.

Laserová operace je rychlá a účinná metoda, která přináší dlouhodobý výsledek, ale není vhodná naprosto pro každého. 

Implantace nitrooční čočky

Při zákroku zvaném refrakční lensektomie lékař přímo do oka implantuje umělou nitrooční čočku s předem vypočítanými dioptriemi vám na míru. 

Monofokální nitrooční čočkou lze odstranit dioptrie na jednu vzdálenost, buď na dálku, nebo na blízko. Multifokální nitrooční čočka pak dokáže navrátit ostrý zrak do dálky i na blízko s trvalým efektem. Na všechny vzdálenosti, tedy na dálku, na blízko i na střední vzdálenost se používá nejmodernější trifokální nitrooční čočka.

Metoda implantace nitrooční čočky je vhodná především pro pacienty nad 40 let věku. Pro mladší zájemce se doporučuje implantace tzv. fakické nitrooční čočky, která umožňuje vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti. 

Oproti laserové operaci má tato metoda léčby jednu výhodu. Jedná se o zákrok vratný.

Prevence dalekozrakosti

Dalekozrakosti se zcela předejít nedá, ale správnou korekcí je možné tuto vadu oddálit nebo případně pozastavit další zhoršování zraku. Včasnou diagnózou je možné zamezit dalším nárůstům dioptrií. 

Nejdůležitější prevencí tedy je důkladné oční vyšetření.

Ačkoliv žádná přímá metoda prevence vzniku dalekozrakosti není známá, je důležité zdraví vašeho zraku chránit a soustavně podporovat zdravou životosprávou. Je důležité dopřávat očím odpočinek od digitálních obrazovek, dodržovat zdravý životní styl a jídelníček, chránit oči před UV zářením a dalšími negativními vlivy okolí.

Závěr

Dalekozrakost je velmi častá oční vada, která má rozhodně negativní dopad na kvalitu života. Pokud máte podezření, že trpíte dalekozrakostí, je důležité navštívit očního lékaře, který vám zajistí včasnou a správnou diagnózu a doporučí vhodnou léčbu, díky níž se problém nebude nadále prohlubovat.

Neváhejte a objednejte se na včasnou kontrolu u špičkových očních lékařů OFTEX.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tuto problematiku již s našimi specialisty lidé řeší v rámci online poradny. Zjistěte, zda tyto informace pomohou i vám.

Obrázek
ZEPTEJTE SE LÉKAŘE

Položte dotaz specialistovi nebo se podívejte na již řešené zdravotní problémy.

GARANTUJEME NEJVYŠŠÍ KVALITU

V léčbě, následné péči i v preventivní péči se vždy celý tým společnosti OFTEX řídí zásadami jako jsou: Používání nejmodernějších léčebných postupů a vybavení; Transparentní komunikace s klientem; Zodpovědnost za výsledky; Podílení se na vědeckých výzkumech a aplikacích nejnověji zdokonalených způsobů léčby; Klient je pro nás vždy na prvním místě; Dbáme na přirozenou dokonalost ve všem, co děláme. Garantujeme nejvyšší kvalitu a úroveň zdravotní péče poskytované ve všech našich pobočkách.

Křížky