Operace epimakulární membrány

Poradna očního lékaře

Otázka

Mám diagnózu "hepermetropie, astigmatismus, epimakulární membrána ODS, presbyopie. Pravým okem na Amslerově mřížce mám svislé i podélné čáry zvlněné a levým okem podélné mírně prohnuté. Na obou očích mám zákalky ve sklivci, tmavé body a opavučinku, které mi vadí hlavně při čtení a zamlžený střed oka. Brýle na dálku:sph.dpir-P +0,75;L +0,75;cylindr P +1,0+L +0,1. Brýle na blízko: sph.dpir.-P+3,50;L+3,25;cylindr P0,75;L 1,25. Mám si jít přeměřit oči, protože se mi to zhoršilo, hlavně na blízko. Paní doktorka i mluvila o operaci sítnice,epimakulární membrány, abych časem neoslepla. Je mi 66 let, cukrovku nemám, před 12 lety operace maligního melanomu. Byla bych ráda pokud by jste zhodnotily mé problémy a napsaly váš názor na operaci. Zda už jíti, či ještě počkat a jaký efekt by měla případná operace, nebo váš názor na další léčení. Do ační ambulance chodím do nemocnice v Kroměříři. Děkuji za vaše rady, s pozdravem a přáním hezkého dne. Eva Pirnosova.

Odpověď

Dobrý den paní  Pirnosova, epimakulární membránu se doporučuje operovat, když je přítomna deformace Amsler. mřížky a je přítomen pokles zrakové ostrosti (vísus) pod 0,5. Tento poslední údaj neznám, a tak se nemohu vyjádřit s absolutní jistotou. Zamlžený střed vidění může být způsoben buď odlučující se sklivcovou membránou (ty pavučinky) nebo přímo změnami na sítnici v důsledku epimakulární membrány, eventuálně ještě přítomností šedého zákalu. Pokud je příčina epimakulární membrána, tak je operace vhodná. Efektem operace bude odstranění deformací na Amslerově mřížce a vzhledem k tomu, že během operace bude odstraněn i sklivec, tak zmizí i ony pavučinky a sklivcové zákalky. Zraková rehabilitace po operaci je sice delší, v řádu měsíců, ale do budoucna by Vás tato diagnóza mohla opravdu připravit o zrakové funkce. Bude se operovat jedno oko a pokud to bude situace vyžadovat, tak po delší době druhé. Ke správnému načasování operace pomůže i OCT vyšetření sítnice..Dokážeme pomocí něj zhodnotit, zda se sklivec již zcela odloučil, či ještě tahá za sítnici a hlavně se zjistí stav sítnice a Vy i názorně uvidíte, proč je vidění deformované.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO