Dioptrické vady očí

Krátkozrakost (Myopie)

Pokud je oko příliš dlouhé nebo lomivost optické soustavy je větší (v poměru k délce oka), paprsky se sbíhají před sítnicí a hovoříme o krátkozrakosti (myopii). Na sítnici proto dopadá rozostřený obraz. Touto vadou je postiženo až 30 % lidí. K dosažení ostrého vidění se používají brýle s rozptylným sklem nebo kontaktní čočky. Chirurgická léčba zahrnuje laserové operace nebo implantaci nitrooční čočky.

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Když je oko příliš krátké nebo lomivost oka je malá, světelné paprsky se sbíhají za sítnicí, pak hovoříme o dalekozrakosti. Na sítnici, obdobně jako při krátkozrakosti, dopadá rozostřený obraz. Tato vada se koriguje brýlemi se spojným sklem nebo kontaktními čočkami. Chirurgická léčba zahrnuje laserové operace nebo implantace nitrooční čočky.

Astigmatismus

Rohovka představuje důležitou lomivou část optického systému oka. Ideálně by měla být ve všech osách stejně zakřivená. Pokud je v některých osách zakřivená více nebo naopak méně, hovoříme o astigmatismu. Jistý nízký stupeň astigmatismu je fyziologický a proto nevyžaduje korekci. Astigmatismus se může kombinovat s dalekozrakostí i krátkozrakostí. Léčí se aplikací brýlových cylindrických skel, torických kontaktních čoček, laserovou operací rohovky event. implantací speciálních torických nitroočních čoček.

Vetchozrakost (Presbyopie)

Presbyopie je fyziologická oční vada, která postihuje většinu lidí po 40. roce života. Příčinou je snížení elasticity čočky a postupná ztráta přirozené schopnosti oka rychle zaostřit na objekt v blízké vzdálenosti. Uvedený fakt vede k problémům se čtením textu normální velikosti v ohniskové vzdálenosti do 50 cm. Vadu je možno odstranit použitím brýlí na čtení nebo operačně, např. náhradou vlastní čočky umělou multifokální či trifokální nitrooční čočkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tuto problematiku již s našimi specialisty lidé řeší v rámci online poradny. Zjistěte, zda tyto informace pomohou i vám.

Obrázek
ZEPTEJTE SE LÉKAŘE

Položte dotaz specialistovi nebo se podívejte na již řešené zdravotní problémy.

GARANTUJEME NEJVYŠŠÍ KVALITU

V léčbě, následné péči i v preventivní péči se vždy celý tým společnosti OFTEX řídí zásadami jako jsou: Používání nejmodernějších léčebných postupů a vybavení; Transparentní komunikace s klientem; Zodpovědnost za výsledky; Podílení se na vědeckých výzkumech a aplikacích nejnověji zdokonalených způsobů léčby; Klient je pro nás vždy na prvním místě; Dbáme na přirozenou dokonalost ve všem, co děláme. Garantujeme nejvyšší kvalitu a úroveň zdravotní péče poskytované ve všech našich pobočkách.

Křížky