šilhá oko po ztrátě vidění

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, trpím zeleným zákalem na pravém oku a lev é oko mám nevidoucí, protože se zjistilo pozdě, že mám zelený zákal v levém oku. Můj dotaz zní, chtěl bych zkusit kontaktní čočky, ale nevím jestli by to bylo možné. Trápí mě totiž, že na levém oku dost šilhám, i když mám na brýlích dioptrie +4, aby mi to levé oko kosmeticky vyrovnalo, ale stejně je dost vidět že šilhám. Jestli by byla nějaká jiná možnost jak šilhání odstranit, byl bych jen rád. Předem děkuji za odpověd.

Otázka byla položena 16. 11. 2016 20:23

Odpověď

Dobrý den, šilhání slepého oka je vždy problematické. Pokud totiž šilhání vzniklo až po ztrátě vidění na inkriminovaném oku, tak je strabismus důsledkem nepoužívání oka. To, co nám oči v rovném postavení je právě sledování předmětů. Oko se snaží postavit tak, aby obraz dopadal do místa nejostřejšího vidění (tedy přímo) a to je největší motivátor k nešilhání. Když toto nelze využít, tak odstranění šilhání nemá většinou dlouhodobý efekt. Operační odstranění strabismu je možné, ale oko se po čase, někdy i po letech), začne znovu uchylovat.
z kosmetického hlediska je možné využít sklerální kontaktní čočku, která překryje celou spojivku a rohovku a má podle druhého oka nakreslenou duhovku v rovném postavení.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO