Projevy a možnosti ovlivnění oční migrény

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den ještě jednou, prosím o radu tentokrát týkající se mě. Je mi přes 40 let, nosím brýle, jsem krátkozraká. Nikdy jsem nějaké extra problémy s viděním neměla. Nicméně po prvním porodu před několika lety se mi začalo stávat, že jsem jakoby přestala vidět na kus oka. Popíšu to podrobněji. Prostě jsem koukala a najednou mi přišlo, že mám něco v oku, přes co pořádně nevidím. Tak jsem se to snažila rozmrkat, ale nepomohlo to.Zjistila jsem, že je to něco uvnitř oka, ci nerozmrkám ani rukou nepromnu, že to tam stále je, a že to je jakoby pohybující se ozubená vlnovka (nejdříve to bylo ve tvaru kolečka a pak se z toho během pár minut stala taková ozubená třepotající vlnovka, která se během 30ti minut rozjela až ke kraji očím a zmizela).Neházelo mi to žádné barvy ani blesky, prostě jsem jen neviděla kus obrazu. Např jsem se dívala synovi na obličej a jedno oko a kus tváře jsem neviděla, protože se jakoby ten obraz třepotal. Vždycky to trvá tak půl hodiny. Bolesti jsem žádné neměla, jen jsem byla k smrti vyděšená. Když se mi to stalo po třetí, nechala jsem se vyšetřit na neuropsychiatrii a pak doktor mi sdělil, že to bude s největší pravděpodobností oční migréna. Trochu se mi ulevilo a půl roku jsem měla klid. Až do dalšího porodu, kdy se mi toto stalo hned 2x za sebou v den porodu (hodinu po porodu) a pak během další třech týdnů taktéž 2x. Hodila jsem to za hlavu ale nedavno, po cca půl roce se mi to stalo znovu. A já se začínám bát, co se mi to tedy děje. Jestli je to opravdu nějaký typ oční migrény nebo mám třeba něco s cévami v mozku? Mám z toho upřímně obrovský strach. Prosím tedy o váš názor. Máte nějaké podobné pacienty, co popisují něco podobného? Pročítala jsem si tu dotazy, ale nic podobného jsem nenašla. Pouze tu někdo psal, že třeba vidí různé barvy při migréně a tak. A to já nevidím, mně se jen část toho obrazu totálně rozmaže a jakoby se mihotá a pak to ustupuje do krajů očí a zmizí to. Jinak to vidím na obě oči, když zavřu pravé nebo levé oka, vždy to vidím.... Není to jen u jednoho oka. A taková ta muška, co se dělá ve sklivci to také není, to vypadá jinak, mušku mám v oku od 30ti let.... Je možné, že by to bylo způsobeno třeba únavou, nesvyspáním? Přeci jen s dětmi jsem se už skoro tři roky nevyspala a tento problém mi začal po dlouhodobém nedostatku spánku..... Pořád tak nějak doufám, že se mi to přestane dít, protože je to hrozně stresující a vždy se příšerně bojím. Moc děkuji za Vaši radu.

Otázka byla položena 04. 11. 2021 09:14

Odpověď

Dobrý den, to jsou opravdu vcelku typické projevy oční migrény. Obvykle je neškodná, ale měla byste rozhodně být neurologem sledována (ano, i onemocnění cév mozku je třeba vyloučit). Jinak doporučuji dbát na životosprávu (nejen strava, pohyb, ale také dostatek odpočinku, vyhýbat se stresu, tj. zejména se nestresovat Vašimi potížemi!!!), to mívá na oční migrény poměrně zásadní vliv.

Otázka byla zodpovězena 04. 11. 2021 21:13

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO