Zrakový trénink – moderní kondiční posilovna pro vaše oči!

Pracujete denně několik hodin s počítačem nebo musíte v práci neustále pročítat značné množství textů v jakékoliv podobě?

Objevte novou metodu v péči o zdravý zrak – poznejte zrakový trénink!

Trápí vás často po práci unavené a pálící oči? Zažíváte při čtení stavy, kdy se vám písmena v textu začnou zdvojovat nebo rozmazávat? Pokud ano, tak patříte mezi ty, kterým přetížené oči způsobují velké potíže. Zapříčiňují totiž významný pokles vaší pracovní výkonnosti a efektivity.

Zásadní problém však spočívá v tom, že si to vůbec nemusíte uvědomovat. Dvojení písmen či rozmazané vidění se může projevit již po 30 minutách práce, zejména pokud zrak na blízkou vzdálenost pravidelně namáháte. Při častém „koukání“ do obrazovky počítače nebo mobilu hrozí riziko chronického přetížení očí, které lékaři znají jako tzv. syndrom počítačového vidění.

Lze vůbec s tímto nepříjemným a trvale rostoucím „civilizačním“ problémem něco dělat? Existuje šance preventivně předejít závažnějšímu poškození zraku? Máme pro vás dobrou zprávu: naštěstí ano! Pokud některé z těchto příznaků pozorujete na sobě, neváhejte a co nejdříve vyhledejte očního specialistu, který se těmito potížemi zraku zabývá – navštivte svého optometristu.

Obrázek

Kdo to je optometrista, co umí a kde jej můžete najít?

Optometrista je zdravotnický odborník, který vystudoval obor optometrie na lékařské nebo přírodovědecké fakultě. Studium je zaměřeno zejména na zrak, a proto absolventi tohoto oboru – optometristé – perfektně zvládají vyšetřit všechny zrakové funkce, umí aplikovat kontaktní čočky a doporučit potřebné zrakové pomůcky a metody, např. i zrakový trénink.

A právě zrakový trénink dokáže snížit nebo dokonce úplně odstranit únavu očí, zdvojování či rozmazávání písmen při čtení a vrátit tak vaše oči do perfektní kondice. Zrakový trénink je velmi specializované cvičení, které posiluje spolupráci a koordinaci obou očí a mozku. Precizně vedený zrakový trénink dokáže pod vedením zkušeného trenéra – optometristy – např. významně oddálit některé oční operační zákroky, event. může být i velmi účinnou alternativou k použití korekčních zrakových pomůcek, jako jsou brýle či kontaktní čočky.

Před tím, než se do této „kondiční posilovny pro své oči“ vydáte a začnete cvičit, potřebuje váš zrakový trenér – optometrista – provést řadu důležitých očních vyšetření, které zhodnotí aktuální stav vašeho zraku a odhalí jeho „slabá místa“ a příčiny přetížení a únavy. Takové vyšetření zraku trvá přibližně 30 až 40 minut. Na základě výsledků vyšetření vám pak optometrista navrhne časový plán a rozsah zrakového tréninku tzv. „na míru“.

První fáze zrakového tréninku, včetně všech předepsaných cviků, se provádí individuálně a pod odborným dohledem optometristy. Následně pak provádíte svůj zrakový trénink dle instrukcí zrakového trenéra sami doma, popř. ve výjimečných případech pod jeho dohledem, kdy na některá cvičení docházíte. Pokud má být zrakový trénink účinný, jeho trvání se doporučuje na minimálně tři týdny a alespoň jednou ročně je vhodné předepsané cviky opakovat. Účinnost metody samotné záleží na tom, co stojí za vašimi zrakovými potížemi a jak vaše oči na trénink reagují.

V České republice je pojem zrakový trénink prakticky neznámý, avšak ve Velké Británii, Austrálii či USA se vliv jeho blahodárného účinku na oči využívá již více než 30 let. Dlouhodobé odborné studie prokázaly, že odborně vedený zrakový trénink:

  • snižuje únavu očí
  • odstraňuje dvojité vidění či rozmazané vidění při delší práci do blízka
  • celkově udržuje oči ve vynikající kondici

Přestože je zrakový trénink nejúčinnější v období mezi 18. – 37. rokem života, platí pro něj stejné pravidlo jako pro golf: je možné s ním začít kdykoliv, v každém věku. Neváhejte proto a vyzkoušejte si tuto unikátní kondiční metodu pro své oči na Oční klinice OFTEX v Pardubicích, kde pilotní projekt “Kondiční posilovna pro vaše oči“ startujeme symbolicky na první jarní den, tj. 21. března 2014.