Prevence a kontroly

Nemáte žádné subjektivní potíže s očima? Víte, že své oči byste měli alespoň pravidelně a preventivně nechat vyšetřit u svého očního lékaře? OFTEX tým doporučuje pravidelnou návštěvu u očního specialisty minimálně jednou za dva roky, po 40. roce života pak jednou za rok.

Může prevence ochránit váš zrak?

Preventivní péče o vaše oči zajistí jejich perfektní kondici a dlouhodobě kvalitní zrak. Pravidelné preventivní prohlídky jsou totiž něco jako váš „imunitní systém“, chrání vás před možnými problémy. Moderní životní styl a nové komunikační technologie přináší pro lidské oko nadměrný stres a dlouhodobou zátěž. Včasné odhalení raného stádia očního onemocnění může předejít vážnému poškození zraku a nabídnout účinnou léčbu s minimálním rizikem komplikací. Co je tedy potřeba vědět?

Preventivní oční vyšetření

Pro preventivní oční vyšetření si v rámci celé naší sítě OFTEX vyberte to Oční centrum nebo Oční optiku, které nejlépe vyhovují Vašim představám. Objednat se můžete online, telefonicky, osobně či emailem. Nemusíte se ničeho bát, náš tým zkušených odborníků ručí za bezbolestné oční vyšetření v příjemném prostředí a individuální přístup ke všem Vašim požadavkům. Vyšetření zraku a očí se provádí ve špičkově zařízených centrech těmi nejmodernějšími přístroji. Díky tomu máte jistotu rychlé a přesné diagnózy, kterou Vám lékaři OFTEX týmu náležitě vysvětlí a následně také navrhnou nejlepší způsob léčby.

Průběh prvního očního vyšetření

 • vstupní pohovor
 • vyšetření zraku
 • závěr vyšetření

Nabízíme vám několik užitečných rad, jak s preventivním přístupem udržíte své oči zdravé:

 • Dodržujte pravidelné preventivní oční prohlídky u svého osobního očního lékaře. Pokud máte oční vadu, je vhodné preventivní prohlídku zraku absolvovat jednou za 2 roky, po 40. roce navštěvujte svého očního lékaře každý rok.
 • Detailně se zajímejte o všechny oční zdravotní problémy celé své rodiny, zejména svých rodičů, sourozenců a dětí.
 • Dodržujte zásady zdravého životního stylu.
 • Ve stravě nezapomínejte na pravidelný přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků, které chrání váš zrak.
 • Chraňte své oči při činnostech, kdy si je můžete poranit nebo jinak poškodit (práce, sport, UV záření atd.)
 • Aktivně se vyhýbejte rizikovým aktivitám, při kterých si můžete poranit oči a trvale si tím poškodit zrak (pyrotechnika, zbraně, chemikálie atd.)
 • Ostrý zrak závisí na dostatečném přísunu zdravé a vyvážené stravy, včetně vitamínů, minerálů, stopových prvků a jiných dietních doplňků. Velmi důležité jsou vitamíny A, C a E, strava bohatá na omega mastné kyseliny a listová zelenina. Lutein a zeaxantin navíc chrání žlutou skvrnu a sítnici oka. Velmi důležitá je i oční hygiena, protože správná péče o oči je pomáhá chránit před chronickou únavou, stresem a infekcemi.
 • Zdravý životní styl zahrnuje péči o ideální hmotnost, pravidelnou fyzickou aktivitu, pravidelné kontroly krevního tlaku, hladiny cukru a cholesterolu u vašeho rodinného lékaře. Kouření a alkohol významně poškozují zdraví i vaše oči. Proto se jim radši aktivně vyhýbejte!

Chronická únava očí

Vzniká zejména u obrazovek počítače a televizorů, kde trávíme čím dál tím více času. Předcházejte proto tzv. syndromu počítačového vidění.

Máme pro Vás pár tipů, jak ulevit očím:

 • Při práci u počítače, u televize nebo při čtení se udržujte svěží. Během každé hodiny alespoň na 5 minut oči odtrhněte od monitoru či knihy a dívejte se do dálky nebo oči prostě zavřete.
 • Pravidelně mrkejte. Mrkání pomáhá zvlhčovat rohovku a chrání tak oči před vznikem tzv. syndromu suchého oka.
 • Pokud řídíte auto a čeká vás dlouhá cesta, během jízdy pravidelně zaostřujte svůj zrak krátkým pohledem na palubní desku. Tím uvolníte oční svaly a zabráníte jejich přetížení.