Povislá a spadlá víčka

Povislá či spadlá oční víčka jsou běžným problémem, který postihuje velkou část lidí. Tato vada může ovlivňovat nejen estetický vzhled obličeje a zhoršovat sebevědomí jednotlivce, ale může také způsobovat funkční potíže se zrakem, omezovat periferní vidění, způsobovat tlak na oči, zvyšovat únavu očí a způsobovat bolest hlavy. Povislé oční víčko tak může snižovat kvalitu života více, než si možná někteří myslí.

 

Vznik problému spadlých a povislých víček

Povislá či spadlá víčka vznikají v důsledku ztráty elasticity kůže a snížené produkce kolagenu. Kolagen kromě jiného zajišťuje právě vitalitu a elasticitu pleti. Snížení produkce kolagenu je způsobeno stárnutím, ale vznik nebo prohloubení tohoto problému může být podpořeno také stresem a nezdravým životním stylem. Problém může způsobovat nedostatek spánku, dlouhodobá nepřiměřená pracovní zátěž nebo třeba časté sledování obrazovek.

Velmi častou příčinou vzniku povislých víček je samotná genetika. Vlivem nepříznivé genetické predispozice má část populace tento problém již od mladého věku. Se stárnutím samozřejmě stoupá riziko vzniku a zhoršení problému. Přepadávající víčka mohou být také příznakem alergie, hormonálních změn, onemocnění srdce a cév nebo poruchy funkce ledvin.

 

Řešení problému spadlých a povislých víček

Podle stádia a rozsahu vady je možné uvažovat o různých přístupech k řešení obtíží. Mezi dva hlavní způsoby možného řešení patří cviky na povislá horní víčka a v případě již pokročilého problému operace očních víček.

 

Cviky na povislá horní víčka

V případě, že je problém u povislé kůže horního víčka teprve ve svých začátcích, může pomoci pravidelné cvičení obličejových svalů se zaměřením na oblast očních víček. Tímto způsobem lze podpořit pevnost a oživení obličeje, a do určité míry tak odstranit potíže povadlých či povislých víček. V tomto článku vám představíme pár účinných cviků na povadlá oční víčka, které můžete začlenit do svého každodenního cvičebního režimu. Pokud problém s povislými víčky nemáte, vyplatí se přesto cviky pravidelně provádět jako velmi účinná prevence proti vzniku potíží a zároveň pro zachování vitality a pružnosti pleti v obličeji.

Vhodná doba trvání obličejového cvičení je přibližně 10 až 15 minut a to třeba jednou každý den. Použít můžete esenciální oleje či jiné druhy k tomu vhodných olejů či krémů, ale není to nutné. 

Po vykonání jednotlivých cviků se nechává pár vteřin prokrvit obličej a následně lze cvik opakovat. Počet opakování každého cviku záleží na vás, my doporučujeme každý cvik opakovat alespoň pětkrát.

1.cvik

První z jednoduchých cviků se provádí tím způsobem, že se položí dlaně na čelo, dlaněmi se napne obočí směrem vzhůru a zároveň natáhne horní ret směrem dolů pod horní patro zubů. Ústy se vytvoří tvar “O” a přitom se přimhouří oči. Při tomto cviku cítíme napínání oblasti mezi ústy a obočím. Tato pozice se drží přibližně 5 sekund.

2.cvik

Dalším cvik se provádí podobně. Oči jsou otevřené a dlaně stejně jako u předchozího cvičení napínají obočí směrem vzhůru. Následně je potřeba oči pevně zavřít, přičemž cítíme napětí v oku. Tímto způsobem se napínají horní víčka očí. Pozici opět držíme v napětí kolem 5 sekund.

3.cvik

Poslední z námi uvedených cviků se provádí tím způsobem, že se položí dva prsty na vnější koutek každého oka a následně se opět silně zavře oko a pozice v napětí drží kolem 5 sekund. Takto se napíná celá oblast kolem očí.

Cviků samozřejmě existuje mnohem více. Tímto cvičením se zabývá tzv. obličejová jóga, která při pravidelném provádění celkově zpevňuje a omlazuje pleť, uvolňuje svaly a působí jako prevence proti vráskám v obličeji.

 

Chlazení očních víček

Naším dalším tipem je chlazení očních víček. Chlad dokáže též účinně eliminovat váčky pod očima a poskytnout potřebnou relaxaci. Unaveným očím pomůže buď chlazení obličeje studenou vodou, popřípadě přikládání chladivých předmětů na potřebné oblasti v obličeji. 

V případě očních víček doporučujeme vychladit lžičky nebo lžíce a následně je vychlazené přikládat na oči. Můžete také použít například vychlazené čajové sáčky, plátky nakrájené okurky, led nebo další vhodné objekty. Kromě chlazení též mohou pomoci různé krémy a masti vhodné k použití v okolí očí.

 

Operace očních víček

V případě, že je problém povislých víček již rozsáhlý a sval je již ochablý natolik, že přebytečná kůže tlačí na oko, je už nutný chirurgický zákrok. Operace očních víček, odborně zvaná blefaroplastika, je chirurgický plastický výkon, během kterého dochází k odstranění nadbytečné převislé kůže z horního nebo spodního víčka očí. Tato operace pacienta zbaví problémů, které mu převislá kůže na očních víčkách způsobuje a zároveň omladí celkový vzhled obličeje.

Více o operaci očních víček

Doporučení

Pokud trpíte na povislá či spadlá víčka, uvědomte si rozsah této vady a dle toho buď zařaďte pravidelné cvičení obličejových svalů se zaměřením na oční víčka, nebo uvažujte o provedení blefaroplastiky. V některých případech pomůže relaxace a nastolení zdravějšího životního stylu.

V každém případě se můžete kdykoliv obrátit na naše specialisty, kteří vás vyslechnou, kvalitně vyšetří a navrhnou ty nejlepší možnosti řešení vašeho konkrétního problému.

Zeptat se můžete například zde v naší online poradně.

Poradna OFTEX