Zrakový trénink

Co je to zrakový trénink a k čemu slouží?
Zrakový trénink je doslova a dopísmene posilovna pro Vaše oči, slouží také jako léčebný postup při některých poruchách binokulárního vidění. Pomocí tohoto tréninku posilujete spolupráci a koordinaci obou očí a mozku. Díky tomuto speciálnímu cvičení ulevíte svému přetíženému zraku a omezíte rozmazané vidění nebo obecně nepříjemný stav očí.

Dvojení písmen či řezání v očích se může projevit již po 30 minutách práce, zejména pokud zrak na blízkou vzdálenost pravidelně namáháte. Problémy související s přetíženým zrakem si často ani neuvědomujeme. V České republice je pojem zrakový trénink prakticky neznámý, avšak ve Velké Británii, Austrálii, USA a zejména v Německu se vliv jeho blahodárného účinku na oči využívá již více než 30 let.

Jak zrakový trénink probíhá?
Před tím, než se vydáte na zrakový trénink a začnete cvičit, potřebuje váš zrakový trenér, optometrista, provést řadu důležitých očních vyšetření. Ta zhodnotí aktuální stav Vašeho zraku a odhalí jeho „slabá místa“ a příčiny přetížení a únavy. Takové vyšetření zraku trvá přibližně 30 až 40 minut. Na základě výsledků vyšetření Vám pak optometrista navrhne časový plán a rozsah zrakového tréninku přesně podle Vašich potřeb, na míru právě Vám.

První fáze zrakového tréninku, včetně všech předepsaných cviků, se provádí individuálně pod odborným dohledem optometristy. Následně provádíte svůj zrakový trénink podle instrukcí sami doma, ve výjimečných případech pod jeho dohledem, kdy na některá cvičení docházíte.

Pokud má být zrakový trénink účinný, jeho trvání se doporučuje čtyři týdny velmi intenzivního cvičení, poté se mírně zvolňuje a celkově se cvičí půl roku a alespoň jednou ročně je vhodné předepsané cviky opakovat. Účinnost metody samotné záleží na tom, co stojí za Vašimi zrakovými potížemi a jak Vaše oči na trénink reagují. 

Přestože je zrakový trénink nejúčinnější v období mezi 18. – 37. rokem života, platí pro něj stejné pravidlo jako pro golf: je možné s ním začít kdykoliv, v každém věku.

Jaké jsou přínosy zrakového tréninku?
Zrakový trénink dokáže snížit nebo dokonce úplně odstranit únavu očí, zdvojování či rozmazávání písmen při čtení a vrátit tak Vaše oči do perfektní kondice. Pečlivě vedený trénink dokáže s pomocí zrakového trenéra, optometristy, významně oddálit potřebu trvalého nošení brýlí do dálky u dalekozrakosti nebo brýlovou korekci při vetchozrakosti (presbyopii), pomáhá řešit poruchy spolupráce očí. Zrakový trénink neovlivní krátkozrakost.

Dlouhodobé odborné studie prokázaly, že odborně vedený zrakový trénink:

  • snižuje únavu očí
  • odstraňuje při delší práci do blízka dvojité či rozmazané vidění celkově udržuje oči ve vynikající kondici

Přínosy pro sportovce:
Zrakový trénink přináší sportovcům největší prospěch tím, že se přesně zaměřuje na určité potřeby daného sportu a to včetně použití konkrétního sportovního náčiní. Tréninkový plán se sestavuje cíleně podle konkrétních potřeb sportovce a podle stavu jeho zrakových funkcí.

Převážně je cílen na:

  • zlepšení koordinace pohybů ruka/oko
  • zrychlení reakčního času
  • přesnější fixaci předmětů
  • snadnější zaostřování zraku na různé vzdálenosti

Časová náročnost pro sportovce je vyšší oproti nesportovcům, přibližně 20 minut denně po dobu půl roku. Trénink je samozřejmě v souladu s celkovou přípravou sportovce a nějakým způsobem ji výrazně neovlivňuje.

Kdo zrakový trénink provádí?
Zrakový trénink může provádět optometrista, který je zdravotnický odborník a vystudoval obor optometrie na lékařské nebo přírodovědecké fakultě. Studium optometristů je zaměřeno zejména na zrak, a proto absolventi tohoto oboru výborně zvládají vyšetřit všechny zrakové funkce, umí aplikovat kontaktní čočky a doporučit potřebné zrakové pomůcky a metody, například i zrakový trénink.

Kde mohu zrakový trénink absolvovat?
OFTEX oční klinika ulice Rokycanova v Pardubicích, OFTEX oční centrum a optika ulice Sladkovského v Pardubicích, Nymburk a OFTEX oční centrum v Praze se zrakovým tréninkem zabývá a specializuje se na něj, jak pro sportovce, tak i pro nesportovce.

Jaká je cena zrakového tréninku?
Aktuální ceny vyšetření první a kontrolní návštěvy ke zrakovému tréninku naleznete ZDE.

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO