Zákalky sklivce

Jaká jsou onemocnění sklivce?

Mezi onemocnění sítnice a sklivce, která oční lékaři OFTEX oční kliniky léčí, patří mimo jiné i zákalky sklivce a krvácení do sklivce.


Jak se dají tato onemocnění léčit?

Léčba je podle stupně onemocnění ve většině případů chirurgická.

Zákroky vyžadující operační léčbu se provádí nejmodernější technikou a v místním znecitlivění. Operační vstup do oka je malý, přibližně 0,6 mm, a tím je pro pacienta pooperační stav příjemnější, není třeba zašívat, sám se přirozeně zatáhne a uzavře.


Léčba zákalků sklivce

Nejčastějším onemocněním očního sklivce jsou tzv. zákalky. Zákalky jsou drobné poloprůhledné či černé mušky, tečky nebo vlákna, která můžete vnímat zejména v centrální části vidění. Pacienti často mají pocit, že jim něco plave v oku. Každý pacient zákalky vnímá naprosto odlišně a je i jinak citlivý vůči těmto drobným pohybujícím se shlukům očního sklivce.

Z pohledu očního lékaře je toto onemocnění naprosto neškodné, nicméně pro pacienta mohou být sklivcové zákalky nepříjemné nebo dokonce obtěžující. OFTEX oční klinika a její odborníci se dlouhodobě zaměřují na léčbu zákalků sklivce a mají s léčbou vynikající výsledky a zkušenosti.

Metody odstranění těchto zákalků jsou dvě. První metodou je rozrušení zákalků YAG laserem, které je vhodné především u velkých ojedinělých zákalků. Díky tomuto zákroku oční lékař velké zákalky rozmělní na menší, které již nejsou pacientem vůbec vnímány, a část těchto roztříštěných zákalků se vstřebá, tedy zcela vymizí. Tím dojde ke zlepšení vidění. Tato metoda má však i svá omezení, je třeba pečlivě vyšetřit umístění zákalků vzhledem k sítnici a čočce. Zákalky nacházející se velmi blízko těchto struktur jsou pro tuto metodu nevhodné.

Druhou metodou odstranění zákalků sklivce je metoda zvaná vitrektomie (PPV - pars plana vitrektomie). Tato operační metoda je díky svému vývoji v současnosti moderní způsob, jak odstranit sklivcové zákalky. Vitrektomie spočívá v odstranění celého sklivce, čímž dojde i k odstranění zákalků. Sklivcový prostor následně nahradíme infúzní tekutinou, která má z optického pohledu totožné vlastnosti jako sklivec. Vitrektomie je náročná operační metoda, jejíž výsledky však jasně převáží riziko spojené s operací. Která metoda bude pro Vás ta nejlepší, Vám nejlépe poradí naši oční lékaři.


Kolik bude léčba stát?

Ceník operací zákalků sklivce najdete ZDE.

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO