Syndrom suchého oka

Co je to syndrom suchého oka?

Pokud máte zarudlé oči, pokud vás trápí pálení a slzení očí a k večeru se už nemůžete na nic ani dívat, velmi pravděpodobně máte syndrom suchého oka. Co s tímto problémem lze dělat?

Důležité je v první řadě zjistit příčinu syndromu suchého oka. V některých případech příčinou syndromu suchého oka může být celkové onemocnění jako Sjögrenův syndrom, revmatoidní artritída, systémový lupus erythematodes, sarkoidóza, acne rosacea atd. Příznaky suchého oka může způsobovat i menopauza či celkově podávané léky jako antihistaminika, hypnotika, beta-blokátory, perorální antikoncepce, popř. konzervační látky v kapkách. Další příčinou může být nedostatek vitaminu A. Suché oko může způsobovat i onemocnění víček jako je např. chronická blefaritída. V řadě případů se příčina tohoto syndromu vůbec nezjistí.

Na prvním místě v léčbě syndromu suchého oka je léčba základního onemocnění, vysazení léků, pokud to způsobují a je možno je vysadit. V lokální léčbě je samozřejmě důležité místní podávání umělých slz, vhodné je používat umělé slzy bez konzervačních látek. Dalším krokem v léčbě je mechanická okluze slzných bodů -  a to buď dočasná anebo trvalá. U velmi těžkých stavů lze provést výkon známý jako parciální tarsorafie.

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO