ŠEDÝ ZÁKAL PŘÍZNAKY

Šedý zákal neboli katarakta je nepříjemné onemocnění zraku způsobené zakalením normálně čiré oční čočky. Jde o jedno z nejrozšířenějších oční onemocnění u nás.

Nejčastější příčinou katarakty je stárnutí, postihnout ale může i mladší pacienty, nebo dokonce i děti. V takovým případech je hlavním faktorem vzniku šedého zákalu dědičnost, popř. užívání některých léčiv nebo následek úrazu. U vrozené katarakty může hrát roli také infekce matky v průběhu těhotenství.

Jak ale můžeme rozpoznat příznaky šedého zákalu? To se dozvíte právě v tomto článku.

Jak poznat začínající šedý zákal?

Začínající šedý zákal je často velmi obtížné poznat bez prohlídky oka odborníkem. Existují však některé příznaky, které mohou signalizovat existenci šedého zákalu v oku.

Zamlžené či rozmazané vidění

Šedý zákal je výstižně pojmenované onemocnění, neboť způsobuje jakési zakalení či zamlžení vidění, které brání paprskům světla v průchodu čočkou oka. Tento jev se dá přirovnat k pohledu přes umazané nebo zamlžené okno.

Snížená zraková ostrost

Katarakta postupně omezuje zrakovou ostrost. Toto onemocnění tak pacientovi způsobuje problémy s rozpoznáváním detailů při pohledu jak na blízko, tak do dálky. Postupně se snižující zraková ostrost může způsobovat nutnost častějších výměn brýlí.

Na druhou stranu se ale také může paradoxně stát, že šedý zákal způsobí ostřejší vidění u pacientů, kteří trpěli před onemocněním šedého zákalu například dalekozrakostí. To je způsobeno tím, že tuhnutí proteinů v čočce, které způsobuje šedý zákal, ovlivňuje index lomu čočky. Index lomu čočky určuje schopnost čočky zaostřovat. Změna indexu lomu čočky způsobená kataraktou tak může na určitou dobu zlepšit zaostřování pacienta, přesto se však dlouhodobě zrak s šedým zákalem výrazně zhoršuje.

Zhoršení nočního vidění

Dalším častým příznakem katarakty je zhoršení nočního vidění. To může být obzvláště nebezpečné například při řízení automobilu za šera nebo v noci.

Zvýšená citlivost na světlo

Se zhoršením nočního vidění souvisí také zvýšená citlivost na světlo. Pacient s kataraktou je častěji náchylnější k nepříjemnému oslnění například slunečním zářením, zářením světel při nočním řízení automobilu či dalším druhům záření.

Změny ve vnímání barev

Pokud pacient zaznamenává postupnou změnu barevného vidění, může jít o další příznak šedého zákalu. Ke změně vnímání barev dochází, protože barvy mají při průchodu čočkou postihnutou kataraktou jinou intenzitu než obvykle.

Dvojité vidění jedním okem

Monokulární diplopie znamená dvojité vidění na jedno oko. V případě, že si postižené oko pacient zakryje a dvojité vidění či zamlžení vidění zmizí, může se opět jednat o kataraktu.

Objednat se na vyšetření

Katarakta, tichý nepřítel našeho zraku

Problémem šedého zákalu však je fakt, že všechny vyjmenované zrakové změny probíhají postupně, a tak si pacient nemusí nutně v danou chvíli všimnout, že se u něj problémy spojené s šedým zákalem začaly projevovat.

Mozek má schopnost neuroadaptace a dokáže určitou nedokonalost zraku odfiltrovat. Problémy se zrakem se však vlivem katarakty kontinuálně prohlubují, a tak toto onemocnění může značně negativně ovlivnit kvalitu života pacienta. Neléčená katarakta může v krajních případech způsobit dokonce i úplnou slepotu.

Prevence? Kontrola zraku profesionálem!

Šedý zákal je nejčastěji důsledkem stárnutí oka, a tak žádná účinná prevence dnes v podstatě neexistuje. Doporučuje se však oko nezatěžovat různými druhy záření, nevystavovat zrak infekčnímu či například chemicky kontaminovanému prostředí a dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Klíčem odhalení katarakty je včasná diagnostika možného onemocnění. V případě, že máte podezření na vyvíjející se šedý zákal ve vašem oku, vřele doporučujeme návštěvu našich očních ordinací, kde Vám naši specialisté provedou komplexní diagnostiku zraku a navrhnou Vám řešení případného problému. Jediným efektivním způsobem odstranění šedého zákalu je operace, v rámci které se po znecitlivění oka nahradí postižená čočka umělou nitrooční čočkou.

Operace šedého zákalu je bezbolestný, velmi krátký a bezpečný zákrok, se kterým má náš tým mnoho zkušeností. OFTEX disponuje moderními technologiemi, které při operaci asistují našim zkušeným specialistům. Důkazem naší kvalitní práce jsou tisíce spokojených klientů, kteří u nás tuto operaci již podstoupili, a mají tak opět ostrý zrak. Operace šedého zákalu je hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Více o operaci šedého zákalu