REŽIM PO OPERACI ŠEDÉHO ZÁKALU

Rozhodli jste se pro operaci šedého zákalu a nejste si jisti, jak by měl vypadat správný klidový režim po zákroku tak, aby se nevyskytly žádné komplikace?

Operace šedého zákalu

Tento zákrok probíhá za lokálního znecitlivění oka, a tak se jedná o naprosto bezbolestnou operaci, která může navíc trvat pouze pár minut. Naši specialisté s pomocí moderních technologií vymění postiženou čočku za novou nitrooční umělou s vypočítanou dioptrickou hodnotou.

Výměna čoček se provádí skrz přibližně dvoumilimetrový operační řez v oku pacienta. Tento malý řez může nějakou chvíli pacient cítit například pocitem mírného škrábání nebo slzení. Tyto pocity by však měly nejpozději do několika dnů odeznít.

Po operaci katarakty pacient odchází domů se zalepeným okem a měl by dodržovat určitá pravidla tak, aby nenastaly žádné komplikace při rekonvalescenci. Omezení po zákroku však nejsou velká.

Druhý den po operaci šedého zákalu

Den po operaci šedého zákalu čeká pacienta kontrolní návštěva u našich specialistů. Ti rozlepí pacientovi oko, zkontrolují oční tlak a zkontrolují, zda je operační rána uzavřená. Již druhý den po operaci šedého zákalu většina pacientů pozoruje výrazné zlepšení zraku. Ustálení vidění však může trvat déle, někdy až tři týdny.

Režim v následujících dnech po operaci šedého zákalu

Pacientovi lékař doporučí během přibližně deseti dnů kapat kapky, a to pětkrát denně. Tyto kapky je ideální aplikovat vleže. Stačí si podržet spodní víčko, zaklonit hlavu a kápnout jednu kapku přímo do oka. V případě aplikace očních kapek starším lidem je doporučena asistence například někoho z rodiny.

První dny po operaci se doporučuje spát na druhé straně, než na které bylo oko operováno. Prvních přibližně deset dnů je důležité se vyhnout fyzické zátěži jako například návštěvy posilovny, tahání těžkých konví s vodou a podobným fyzicky náročnějším aktivitám. Je také vhodné se příliš nepředklánět, aby nedocházelo ke změnám tlaku v oku, které by mohly hojení oka zkomplikovat. Důležité je také vyvarovat se mnutí oka, které by mohlo způsobit nefunkčnost nebo dislokaci nitrooční čočky.

Namáhavější domácí práce a podobné činnosti je možné provádět již po dvou týdnech od operace. Je však stále vhodné se pokud možno vyhýbat infekčnímu prostředí a pečlivě chránit oko před dalšími negativními vlivy prostředí a před úrazy.

Po operaci šedého zákalu se silně nedoporučuje

 • Návštěva saun, bazénů, koupání v moři a jiných vodách, absolvování vodních procedur
  (vhodné až po cca 5 týdnech)
 • Zvedat těžké předměty a hluboce se předklánět
 • Provozovat rizikové aktivity a fyzicky náročné činnosti
 • Líčení řas kvůli možnému tlaku na oko při odličování
  (vhodné až po cca 1 týdnu)

V jakých případech být opatrný během rekonvalescence

 • Během jakékoliv aktivity, při které hrozí úraz oka
 • Při pobytu v infekčním, prašném či jinak kontaminovaném prostředí
 • Při řízení automobilu je nutná obezřetnost a je vhodné počkat, až se zrak po operaci plně ustálí
 • Když se v pooperačním období objeví nějaké komplikace s hojením

Po operaci šedého zákalu není zakázáno

 • Sledování televize, počítače apod.
 • Běžná kancelářská práce a lehké domácí práce
 • Krátkodobý pobyt na slunci
  TIP: nošení slunečních brýlí není vyloženě nutné, důležité je však řídit se vlastním pocitem potřeby použití brýlí
 • Mytí hlavy
  TIP: nejlépe v záklonu, aby se přípravek na mytí nedostal do očí
 • Čtení
 • Pití kávy
 • Cestování letadlem

Doporučení po operaci šedého zákalu

V každém případě je nutné dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře, který Vám podá potřebné informace a doporučení, případně Vám odpoví na jakékoliv Vaše dotazy.

Pokud se u Vás po operaci objevily jakékoliv komplikace jako například silné bolesti a zarudnutí oka, otoky víček, zamlžené vidění, světloplachost nebo například sekrece z oka, neváhejte nás kontaktovat.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete tento dotaz směřovat také na naši online poradnu. V databázi máme již několik tisíc odpovědí od našich velmi kompetentních odborníků na předchozí dotazy klientů.

Více o operaci šedého zákalu