Nitrooční čočky – druhy nitroočních čoček a jejich výhody

1. Jednoohniskové nitrooční čočky

Monofokální (jednoohnisková) nitrooční čočka, jak sám název napovídá, upravuje pouze jeden druh dioptrické vady. Monofokální nitrooční čočky se dále rozdělují na:

  • sférická monofokální čočka, která je velmi často používaná a nejvíce odpovídá optickým vlastnostem naší přirozené oční čočky. Jedná se o bezdoplatkovou čočku
  • asférická, žlutá (violet) monofokální čočka, která zlepšuje vidění za šera, což ocení zejména řidiči, a která navíc chrání sítnici před UV zářením
  • torická monofokální čočka, která řeší u pacienta zároveň i astigmatismus

II. Monofokální (jednoohnisková) čočka Eyhance se zlepšeným viděním na střední vzdálenost

Revoluční asférická nitrooční čočka Tecnis Eyhance nabízí zlepšení vidění nejen do dálky, ale také na střední vzdálenost. Vidění je u těchto čoček bez vedlejších fenoménů, zlepšuje vidění za šera.

III. Trifokální (víceohniskové) nitrooční čočky

Trifokální nitrooční čočky jsou jedinečné čočky, které dokáží dopadající světlo rozložit na 3 části. Řeší současně nejen odstranění brýlí na čtení, ale i na dálku a také na střední vzdálenost. Torická varianta této trifokální nitrooční čočky je určena lidem trpícím navíc i astigmatismem. Tuto čočku ocení zejména pacienti pracující s počítačem nebo aktivní jedinci, kteří se nechtějí omezovat brýlemi.