Může prevence ochránit váš zrak?

Preventivní péče o vaše oči zajistí jejich perfektní kondici a dlouhodobě kvalitní zrak. Pravidelné preventivní prohlídky jsou totiž něco jako váš „imunitní systém“ – chrání vás před možnými problémy. Moderní životní styl a nové komunikační technologie přináší pro lidské oko nadměrný stres a dlouhodobou zátěž. Včasné odhalení raného stádia očního onemocnění může předejít vážnému poškození zraku a nabídnout účinnou léčbu s minimálním rizikem komplikací. Co je tedy potřeba vědět?

Nabízíme vám několik užitečných rad, jak s preventivním přístupem udržíte své oči zdravé:

  • Dodržujte pravidelné preventivní oční prohlídky u svého osobního očního lékaře. Pokud máte oční vadu, je vhodné preventivní prohlídku zraku absolvovat jednou za 2 roky, po 40.roce navštěvujte svého očního lékaře každý rok.
  • Detailně se zajímejte o všechny oční zdravotní problémy celé své rodiny, zejména svých rodičů, sourozenců a dětí.
  • Dodržujte zásady zdravého životního stylu.
  • Ve stravě nezapomínejte na pravidelný přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků, které chrání váš zrak.
  • Chraňte své oči při činnostech, kdy si je můžete poranit nebo jinak poškodit (práce, sport, UV záření atd.)
  • Aktivně se vyhýbejte rizikovým aktivitám, při kterých si můžete poranit oči a trvale si tím poškodit zrak (pyrotechnika, zbraně, chemikálie atd.)

Ostrý zrak závisí na dostatečném přísunu zdravé a vyvážené stravy, včetně vitamínů, minerálů, stopových prvků a jiných dietních doplňků. Velmi důležité jsou vitamíny A, C a E, strava bohatá na omega mastné kyseliny a listová zelenina. Lutein a zeaxantin navíc chrání žlutou skvrnu a sítnici oka. Velmi důležitá je i oční hygiena, protože správná péče o oči je pomáhá chránit před chronickou únavou, stresem a infekcemi.

Zdravý životní styl zahrnuje péči o ideální hmotnost, pravidelnou fyzickou aktivitu, pravidelné kontroly krevního tlaku, hladiny cukru a cholesterolu u vašeho rodinného lékaře. Kouření a alkohol významně poškozuje zdraví i vaše oči. Proto se jim radši aktivně vyhýbejte!

Chronická únava očí vzniká zejména u obrazovek počítače a televizorů, kde trávíme čím dál tím více času. Předcházejte proto tzv. syndromu počítačového vidění. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Při práci u počítače, u televize nebo při čtení se udržujte svěží. Během každé hodiny alespoň na 5 minut oči odtrhněte od monitoru či knihy a dívejte se do dálky nebo oči prostě zavřete.
  • Pravidelně mrkejte. Mrkání pomáhá zvlhčovat rohovku a chrání tak oči před vznikem tzv. syndromu suchého oka.
  • Pokud řídíte auto a čeká vás dlouhá cesta, během jízdy pravidelně zaostřujte svůj zrak krátkým pohledem na palubní desku. Tím uvolníte oční svaly a zabráníte jejich přetížení.