Jaký mají digitální zařízení vliv na naše oči?
Známe mnoho typů digitálních zařízení, od malých chytrých hodinek, přes mobilní telefony až k velkým monitorům stolních počítačů. Tato dennodenně používaná zařízení kladou na náš zrak velké nároky. Lidé si nejčastěji stěžují na unavené a červené oči, pálení očí, světloplachost či potíže se zaostřováním. Souhrnně se těmto projevům říká „syndrom únavy zraku z digitálních zařízení“, z ang. Digital eye syndrom (DES).
Špatné zaostřování a nedostatečné mrkání
Důvodů vzniku těchto potíží je několik: zvýšený nárok na akomodaci zrakového aparátu (zaostřování), zvýšená zátěž na konvergenci očních svalů (sbíhavý pohyb), snížená frekvence mrkání a nedovírání víček. Akomodační aparát při dlouhodobé práci na blízkou vzdálenost musí neustále udržovat svaly v napětí, aby zaostřily tam, kam mají. To vede ke snížené schopnosti následného uvolnění svalů či dokonce ke křeči v zaostřovacích svalech, které způsobují nemožnost zaostřit.
Nadměrným namáháním zraku do blízka dochází k posunu tzv. blízkého bodu konvergence (bod, kdy dojde k rozdvojení obrazu). Ten by se měl nacházet přibližně 8 cm před očima. Pokud je tento bod ve větší vzdálenosti, je nutné zpozornět. Další vliv na naše oči má slzný film. Je prokázáno, že při pohledu do obrazovky méně mrkáme a víčka se plně nesvírají. Povrch očí tak není dostatečně zvlhčován slzným filmem a oči osychají. Lidé si pak často stěžují na pocit suchých a podrážděných očí.
Intenzita popsaných potíží se zvyšuje s délkou času stráveného s daným zařízením a se vzdáleností, ze které je zařízení pozorováno. Čím blíže k očím se zařízení nachází, tím jsou oči více namáhány. Ergonomie je nejvíce porušována při používání malých digitálních zařízení jako jsou chytré telefony, iPady či tablety, kdy vzdálenost od očí bývá menší než 30 cm, tzv. ultra blízká vzdálenost. Důležité je ale brát ohled na ergonomii i při práci se stolními počítači, kdy nesprávné sezení a postavení monitoru obrazovky vůči tělu nemá vliv pouze na zrakové vjemy, ale i na krční a bederní páteř.
Digitální zařízení: Únava a modré světlo
Jedním z příznaků DES syndromu je oslnění. Reakcí na snížení oslnění je mžourání, které pomáhá snížit průchod světla do očí. Při dlouhodobém mžourání dochází k nadměrnému namáhání očního svalu musculus orbicularis oculi, které může vést k bolesti hlavy a zvýšené únavě.
Všechna digitální zařízení vyzařují záření o vlnové délce mezi 400 a 500 nm. Tomuto druhu záření se říká modré světlo. Vliv modrého světla na lidský organismus se stále zkoumá. Z dosavadních studií byl prokázán vliv na biologický rytmus. Není proto vhodné používat digitální zařízení před spánkem. Ten by jejich vlivem mohl být narušen. Dále je prokázáno, že díky dlouhodobému působení modrého světla dochází ke změnám na sítnici. Proto se doporučuje při práci s digitálními zařízeními používat brýlová skla se speciálním filtrem, který blokuje průchod modrého světla do očí.
Užívání digitálních zařízení v domácím i pracovním prostředí je dnes již nedílnou součástí života. Proto, aby zátěž na oči byla zmírněna, je možné se řídit následujícími doporučeními:
- správná korekce zraku a korekční pomůcky (brýle s filtry)
- úprava pracovní vzdálenosti a světelných podmínek
- pauzy při práci s digitálním zařízením (pravidlo 20-20-20)
- používat zvlhčující oční kapky
- oční cvičení
- dostatečné množství tekutin
- při práci v suchém prostředí (nejčastěji klimatizovaném) používat zvlhčovače vzduchu
Pravidlo 20-20-20 pro vaše oči
Při práci na počítači si každých 20 minut udělejte pauzu na 20 sekund a přitom se podívejte na objekt vzdálený 20 stop (cca 6,1 m). Při pohledu na tuto vzdálenost uvolníte oči (přestanou zaostřovat), a tak si na chvíli odpočinou.
Pokud i Vás trápí potíže se zrakem, neváhejte se obrátit na svého optometristu či očního lékaře. Pokud ještě nemáte svého očního specialistu, navštivte Oftex oční kliniku, která disponuje vlastní rozsáhlou sítí špičkově vybavených očních center a optik. Poskytuje a garantuje nejvyšší kvalitu a komplexnost zdravotní péče.
Spolehnout se zde můžete na zkušený a empatický lékařský tým, který se neustále vzdělává, absolvuje stáže v zahraničí a účastní se v inovacích, vědě a výzkumu.
Zdejší lékaři pro svou práci využívají prvotřídní přístroje i materiál, jsou tak schopni rychle provádět přesnou diagnostiku i účinnou a šetrnější léčbu. V neposlední řadě se věnují prevenci, díky které můžete předejít řadě zdravotních problémů. Oční klinika Oftex za svých 7 let působení otevřela oči již více než 200 000 pacientů a navrátila jim tak kvalitní a plnohodnotný život.
autor: Mgr. Markéta Sasínová, optometristka
zdroj: Symposiu ACUVUE® Eye Health Advisor® Varšava 2016, Česká oční optika, č. 4, roč. 2016