VPMD – věkem podmíněná makulární degenerace

Onemocnění VPMD postihuje především osoby starší padesáti let a častěji ženy než muže. Způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění, při kterém mají postižení potíže s rozeznáváním tváří, čtením nebo řízením automobilu. Vede k němu poškození sítnice zasahující místa nejostřejšího vidění, makuly, neboli takzvané žluté skvrny. V místě postižení pak dochází k výpadkům zorného pole, což může být i nebezpečné, především za volantem.

Onemocnění je o to nebezpečnější, že přichází nenápadně

Věkem podmíněná makulární degenerace se může zpočátku projevovat nenápadně. Zhorší se zrak při soumraku a za tmy, vidíte jakoby mírně zamlženě a barvy nejsou tak jasné jako dřív. Ztráta centrálního vidění zbavuje pacienty schopnosti číst nebo rozpoznávat tváře. Následkem toho trpí až třetina pacientů depresí.

Pacienti většinou prvotní příznaky této nebezpečné nemoci přičítají běžnému zhoršení zraku, především ti, kteří již nosí brýle. Možnost subjektivního rozpoznání příznaků také snižuje fakt, že VPMD často postihne nejprve jedno oko. Druhé bývá postiženo v průběhu dalších let s mírou rizika narůstající každým rokem o 10 %.

Po pěti letech je tedy druhé oko postiženo u poloviny nemocných a po deseti letech je oboustranné postižení vysoce pravděpodobné. Na to, co mají za nemoc, často přijdou při náhodném očním vyšetření, nebo až v pokročilém stadiu, kdy je makula na sítnici oka vážně poškozena a zrak často poškozen už nenávratně.

Jak vzniká onemocnění věkem podmíněná makulární degenerace?

Makula je zodpovědná za centrální vidění a dobré rozpoznávání detailů. Zbytek sítnice nám zajišťuje periferní a noční vidění. Celou sítnici vyživuje cévnatka a Bruchova membrána, společně k těmto buňkám přivádějí kyslík a živiny. Prvním projevem věkem podmíněné makulární degenerace jsou změny v Bruchově membráně, ale protože věkem podmíněná makulární degenerace nezpůsobuje žádné bolesti, většina lidí na ni v této počáteční fázi nepřijde.

Nedostatkem živin dochází k poškození makuly a prvním jasně pozorovatelným příznakům – sníží se schopnost centrálního vidění. Zřídka se stává, že na očním pozadí vzniknou novotvořené cévy, které jsou mnohem nebezpečnější „vlhkou“ formou VPMD, která dokáže způsobit závažné poškození zraku či centrálního vidění.

Méně běžná VPMD je o to nebezpečnější

Makulární degenerace se dělí na dvě hlavní formy – suchou a vlhkou. Mnohem častější je suchá, kdy se v pokročilé fázi například podíváte do talíře a vidíte jen jeho okraje, ale ne to, co je v něm. Při pohledu do obličeje jiného člověka chybí jeho střed.

Vlhká makulární degenerace tvoří „pouhých“ 10-15 % všech VPMD, ale je mnohem nebezpečnější, protože ve většině případů má za následek závažné poškození zraku. Vyvinout se může i ze suché formy. Její průběh je velmi rychlý, k rapidnímu zhoršení dochází v průběhu několika týdnů a k závažnému poškození zraku již během pár měsíců. Jejím příznakem je zprohýbané vidění, linie nebo obličeje pacient vidí vlnité či zprohýbané.

Jediný způsob, jak předejít silnému zrakovému postižení následkem věkem podmíněné makulární degenerace je prevence. Vhodné je jíst ve větším množství potraviny, které obsahují lutein, tedy veškerou zeleninu. Po čtyřicátém roce byste měli v rámci preventivních prohlídek navštívit i očního lékaře, nebo si provést jednoduchou první diagnostiku onemocnění makuly sami pomocí tzv. Amslerovy mřížky.

Jednoduchý test nabízí Amslerova mřížka

Amslerova mřížka vypadá trochu jako nevyplněná křížovka. Najdete ji volně ke stažení na našem webu zde, včetně Amslerova mřížka test zraku návodu k jejímu použití. Posaďte se tak, aby byla obrazovka počítače vzdálena 35 cm od očí, a zakryjte si jedno oko.

Druhým se zaměřte na černý bod ve středu obrázku. Periferním viděním pozorujte, zda vidíte celou síť čtverců jako pravidelnou, nedeformovanou a ostrou. Následně zhodnoťte i druhé oko. Jestliže používáte brýle na čtení, nasaďte si je i u tohoto testu.

Pokud některé čtverečky sítě vidíte deformované, nebo mezi nimi není stejná vzdálenost, může jít o začínající degeneraci sítnice. V tom případě neotálejte a co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tuto problematiku již s našimi specialisty lidé řeší v rámci online poradny. Zjistěte, zda tyto informace pomohou i vám.

Obrázek
ZEPTEJTE SE LÉKAŘE

Položte dotaz specialistovi nebo se podívejte na již řešené zdravotní problémy.

GARANTUJEME NEJVYŠŠÍ KVALITU

V léčbě, následné péči i v preventivní péči se vždy celý tým společnosti OFTEX řídí zásadami jako jsou: Používání nejmodernějších léčebných postupů a vybavení; Transparentní komunikace s klientem; Zodpovědnost za výsledky; Podílení se na vědeckých výzkumech a aplikacích nejnověji zdokonalených způsobů léčby; Klient je pro nás vždy na prvním místě; Dbáme na přirozenou dokonalost ve všem, co děláme. Garantujeme nejvyšší kvalitu a úroveň zdravotní péče poskytované ve všech našich pobočkách.

Křížky