Zhoršené vidění na blízko po operaci

Poradna očního lékaře

Otázka

sem tři dny po operaci šedého zákalu - levé oko, na druhé jdu příští týden. Je mi 60 let, před zákrokem jsem byla od dětství krátkozraká cca - 3,5 dioptrie na dálku, v poslední době asi -1 dioptrie na blízko. Zákrok se povedl, jsem zatím bez potíží, na dálku vidím nádherně, vidím věci, které jsem nikdy v životě neviděla ani s brýlemi, zcela mi to mění život. Ale jedna věc mi radost kalí. Celý život jsem viděla dobře na blízko - jenže nyní jsem zjistila, že na blízko operovaným okem moc nevidím, zatím číst se mi nedaří, text na mobilu přečtu velmi špatně. Je to věc, která mě trápí a která se zřejmě bude muset řešit s brýlemi - což je zcela opačný postup, který jsem praktikovala celých 50 let, že jsem si na čtení brýle sundávala. Samozřejmě operace a následné vidění je úžasná věc, nechci vypadat jako nevděčník, naopak lékařů a jejich práce si vážím. Jen bych se chtěla zeptat - 3 dny po operaci je velmi krátká doba, to mi je jasné, jak to vypadá se zlepšením možnosti vidění na krátkou vzdálenost a za jak přibližně dlouho se čočka usadí, aby mi lékař mohl napsat nějaké brýle, budou-li potřeba. Ve zprávě je naspáno, že mám čočku SN60AT. V jedné odpovědi lékařů jsem se dočetla, že čočka nějakou dobu pracuje než se usadí.

Odpověď

Ano, ve Vašem případě po operaci katarakty při implantaci monofokální čočky vidíte dobře do dálky. Do blízka však budete mít brýle, protože umělá monofokální čočka není schopna zaostřit na všechny vzdálenosti. U Vás to bude 2-3dpt. Ustálení dioptrické refrakce oka trvá přibližně 3-4 týdny, proto se doporučuje zkoušet brýle až po uplynutí této doby.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO