Zarudlé oči u nositele kontaktních čoček

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
Nosím kontaktní čočky cca 8 měsíců,Top Vue Air pro astigmatismusus na jednom oku, bez na druhém, ve vysokých dioptrických hodnotách, silikon-hydrogel, 100 Dk/t, 48% vody.
V čočkách nespím a dodržuji postup čištění.
Těsně před svátky mi ze dne na den zarudly oči. Byla jsem ve velkém stresu, hodně se nabrečela, stres jsem tak považovala za příčinu.
O svátcích jsem byla u rodičů a bohužel jsem si zapomněla vzít brýle s sebou, nosila jsem tedy čočky. Stav očí se zlepšil, ale pořád jsem v oku měla žilky, které tam nebývaly. Někdy jsem měla oči čisté jako dřív, po pár hodinách se zas objevily nějaké žilky.
Koupila jsem si kapky Visine a používala je cca 4 dny na přelomu konce roku, ráno a večer, když jsem na sobě neměla čočky. Zaznamenala jsem jen krátkodobý efekt a přestala jsem je proto používat.
Po novém roce jsem přijela zpět domů a vysadila čočky a nosím brýle. Také jsem se přestala líčit. Je tomu tak 3 dny. V očích mám pořád žilky, které tam nebývaly, na levém oku ve vnějším koutku, na pravém trochu u okraje duhovky a rovněž ve vnějším koutku. Žilky jsou tenké, ale relativně husté. Na první pohled není začervenání patrné, ale při bližším pohledu ano. Stav je neměnný. Snažím se omezit práci na počítači, všude mám snížený jas a režim "nočního osvětlení", abych oči co nejméně namáhala. Snažím se chodit více ven a pestřeji jíst.
Kromě tohoto problému nemám žádné další příznaky, bolesti, ani alergie. Oči mě nepálí, neškrábou, a to ani když jsem nosila čočky.
Sama si diagnózu dělat netroufám, jen co jsem uvažovala, záněty často doprovázejí další příznaky, které já nemám. Obávám se vaskularizace rohovky, změna zarudnutí ale byla náhlá a dle parametrů bych měla mít vysoce propustné čočky.
Dokážete odhadnout, o co by se mohlo jednat a doporučit mi případný postup léčby? Mohu čočky (nový pár s novým pouzdrem a roztokem) nosit příležitostně (cca 1-2x týdně?).
Uvaažovala jsem o návštěvě lokálního očního specialisty v případě, že se stav do půlky týdne nezlepší. Nechtěla jsem ho ale navštěvovat, pokud jde opravdu jen o malichernost, se kterou se zbytečně trápím. Navíc k někomu, kdo perfektně nezná můj stav očí - svojí oční lékařku mám na druhé straně republiky a objednat se je možné až v létě, akutní případy řeší jen když vypadne pacient, ale dostat se tam "na zavolání" je pro mě nereálná možnost.
Děkuji za názor, NV.
 

Odpověď

Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď - měli jsme na serveru technické potíže. Určitě se o malichernost nejedná, každé zarudnutí oka u nositele kontaktníh čoček je potenciálně závažný stav, takže neváhejte a navštivte očního lékaře. Příčin může být mnoho, nejpravděpodobnější bude některá z forem syndromu suchého oka nebo špatně zvolené zakřivení kontaktní čočky.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO