Zamlžené vidění krátce po operaci - sekundární katarakta?

Poradna očního lékaře

Otázka

Vážený pane primářipo operaci katarakty na obou očích mám problém větší, než před operací.
Vyšetření před operacemi:
VOPO O,8 sine,kor.nelepši,VOL O,1 sine,č. O,6=5,5Dsph=2,ODcyl ax 78
Jč 13 sine,č.1 s+2,75Dsph
Jč 1 sin
Po operaci OL s výsledkem O,3 sine 0,4sine stenop 0,7 s kor.dle ref (-1,75D -1,75Dcyl ax 176st)jsem na OL viděla podstatně lépe a bez obav jsem přistoupila k operaci OP.Hned den po operaci jsem viděla na OP podstatně hůř než předtím.Při 1.kontrole O,15 s IOL O,5 s IOL stenop.,O,6 s - 2,75D 2.kontrola OP O,3 stenop, dále dokorigovat nelze,mírně fibróza ZP; 3.kontrola O,15
sine IOI, O,8 s-3,0 mírná sek katarakta. Vybrala jsem si výslednou korekci do dálky a čtení bez brýlí, ale mám od prvního pooperačního dne před OP neustále mlhu a pokud déle např.čtu,zamlžení se výrazně zhorší.Bez mlhy vidím pouze pokud mám OP zavřené.Požadované kontroly s úpravou korekce u očního lékaře se od 11.8.dočkám v 2.půlce října /objednací doby!/,z operač.pracoviště doporučeno při stále nedostatečné CZO ev NdYAG kapsulotomie.Prosím tedy o odpovědi na dotazy:
Pokud,jak předpokládám,zn.sek.katarakta kataraktu sekundární,jak mohla vzniknout hned po operaci?
Odstraní korekce brýlemi zamlžování a pokud ne,je třeba napřed podstoupit kapsulotomii a až poté řešit brýle?
Mívám pocit,že zamlžení OP se stává výraznější-hrozí zde nějaké nebezpečí z prodlení?
Omlouvám se za obsáhlý dotaz;příliš informací jsem během předchozích návštěv operač.pracoviště nedostáva la a protože jsem už opravdu hodně starý člověk,nerada bych v této podivné době riskovala obcházením ordinací.
Děkuji mnohokrát předem za poskytnutí informací.

Marie Kupcová

Odpověď

Dobrý den, sekundrání katarakta neboli zkalení zadního čočkového pouzdra může vzniknout i takto brzy po operaci, pokud se nepodaří zadní pouzdro během operace zcela vyčistit. Pokud je sekundární katarakta prokazatelně přítomna, byla bych pro kapsulotomii neodkládat (výrazná fibróza pak může např. decentrovat čočku).

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO