Vyšetření při zvýšeném nitroočním tlaku

Poradna očního lékaře

Otázka

Léčím se s vysokým krevním tlakem. Při o ční prohlídce mi byl opakovaně zjištěn na hraně nitrooční tlak.Souvisejí tyto tlaky spolu. Paní doktorka mi doporučila hospitalizaci v nemocnici na měření tlaku.Je toto nutné, Dá se toto léčit, vyšetřit ambulantně?

Odpověď

Dobrý den paní Mazačová,    vysoký krevní tlak se považuje za jeden z rizikových faktorů pro rozvoj zeleného zákalu. Přesněji může docházet ke změně v  prokrvení terče zrakového nervu, a to především v noci jako následek prudkého poklesu tlaku při léčbě hypertenze. Ale není tu přímá korelace.   K diagnostice glaukomu se doporučuje kombinace vyšetření - gonioskopie (vyšetření komorového úhlu), zjištění tloušťky rohovky, perimetr (vyšetření zorného pole) a objektivní měření vrstvy nervových vláken, nejlépe v kombinaci s kvantifikací gangliových buněk (OCT vyšetření). Toto vše poskytuje ucelený přehled a v naprosté většině případů toto stačí, jedná se celkem asi o 3/4hodinové vyšetření v oční ambulanci. Teprve, když je po tomto vyšetření stále nejasno, tak se doporučí denní křivka měření tlaku. Nicméně se dá provést i ambulantně...v průběhu 12 hodin docházíte každé dvě hodiny na přeměření nitroočního tlaku, eventuálně se provádí pitná zkouška (vypijete určité množství tekutiny a v kratších intervalech se monitoruje nitrooční tlak v průběhu cca dvou hodin).   Kdyby došlo k potvrzení zeleného zákalu, tak ten je možné léčit, ale ne vyléčit. Léčením se zastaví zhoršování, ale doživotně budete kapat kapičky do očí (1-2x denně podle typu preparátu).    Pokud budete mít zájem, tak se můžete obrátit i na naší kliniku. Specializovaná ambulance pro diagnostiku zeleného zákalu probíhá ve čtvrtky (MUDr. Bytton).

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO