Trifokální čočky, dysfotopsie, explantace

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, pane doktore nebo doktorko,
několikrát jsem se ptal na potíže s trifokalni nitrocni čočkou, které neustále ani po osmi měsících po operaci. Prosím opět o odpověď, jak řešit tyto problémy, jsou-li vůbec řešitelné. Mám květinu nitrocní čočku německého výrobce. Zde jsou dotazy v bodech.
1.neustále se mi chvěje duhovka, viditelné pouhým okem v zrcadle, vidí i lidé kolem mě, není to vždy, ale často se to opakuje. Co je příčíčinou zřejmě tzv. iridodonézy.
2. Stále trpím dysfotopsiemi, různé duchy a zdvojení kolem kontrastních znaků, přístroje v autě, mobil, bílá na černé atd. Stává se, že si prostě mozek nezvykne na trifokalní čočky a je nutné čočky explantovat, nevidím jinou možnost, velice tím trpím, nedovedu si představí takové trvale vidění. Jsem řidič a případá mi to až nebezpečné a neustále rozptylující.
3. Mám i zbytkovou dioptrickou vadu na dálku, kterou koriguji brýlemi, po použití brýlí na dálku se markantně zhoršuje vidění na blízko a střed, vybledlá písmena, opět zdvojení( např. dělící čára na vozovce) stíny, duchy, hlavně v šeru a tmě. Mobil i tablet je dosti rozpitý s duchy, opět trochu pomohou brýle na blízko, ale ne zcela.
Jsou to prostě vlastnosti této čočky a nutný kompromis?
3. Bojím se korekce vady laserem, jelikož bych viděl stejně jako s brýlemi na dálku, to značí, že dálka ok ale blízko a střed nikoli, vybledlé nepřirozené vidění. Mám pravdu, nebo to laser srovná.
4. Je monofokalní čočka bez těchto fenoménů? Raději budu chtít monofokalní čočku a brýle s čistým a lehce korigovatelným viděním, jsem z toho opravdu vyřízený a nedokážu normálně fungovat.
5. Dokážete čočku explantovat? Cenu explantace neřeším, rizika vím a hodlám podstoupit, s tímto nedokážu fungovat.
Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den, pane Novakovský, chvění duhovky bývá po výměně čočky celkem běžné a obvykle ničemu nevadí (pokud se s duhovkou nehýbe i čočka). Pokud jde o adaptaci na trifokální čočku - ano, jsou lidé, kteří si nezvyknou, a explantace s vložením monofokální čočky do oka bývá jediným řešením (monofokální IOL tyto dysfotopsie nepůsobí, je to specifikum multifokální optiky). A co se týče Vašich potíží po korekci dioptrické vady, to bohužel bez vyšetření nedokážu posoudit. Pokud máte zájem o konzultaci na naší klinice, objednejte se přes naši recepci do refrakční poradny k dr. Mrázkové nebo dr. Gapuninovi, rádi stav s Vámi proberou a na případnou explantaci Vás objednají.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO