Trifokální čočky a krátkozrakost

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, jsem po operaci šedého zákalu, nyní 14dni. Je mi 45let. Mám inplantovanou trifokální čočku Alsafit trifocal VF. Před operací jsem byl myop OL 2,25dio, OP 2,5dio. Astigm 0.75 na obě oči. Na blízko jsem viděl slušně. Po operaci mám dost velké potíže. Jedním okem vidím dobře do dálky, druhým na blízko. Na levém oku mi naměřili -1dio do dálky. Pravým okem vydim špatně do blízká a rozdvojuji se linie. Byl jsem lékařem ubezpečen, ze uvidím dobře na všechny vzdálenosti, ze by sám nic jiného nechtěl, ze mě jiná čočka diskvalifikuje. Jsem aktivní sportovec, řidič atd. Příbuzná si nechala inplantovat monofokalni čocky a vidí na dálku i blízko lépe než já a nemá brýle, je po operaci 3týdny. Je pravděpodobné, že se stav upraví. Případná dokorekce laserem je prý riziková. Mám pocit, ze trifokální čocky jsou pouze reklamní trik na někoho kdo chce vše a pak nemá nic. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, 14 dnů je krátká doba, vyčkejte. Je pravda, že myopové si zvykají na multifokální čočky hůře, ale v naší refrakční poradně máme s trifokály obecně velmi dobrou zkušenost (byť Vámi uvedené čočky neznám, používáme jiné). Je však nutné, aby po operaci nezůstala zbytková dioptrická vada - potom tyto čočky "nefungují". Pokud nebude v případě potřeby možná laserová dokorekce, je možno vadu dokorigovat např. implantací přídatné, tzv. add-on čočky.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2019 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO