Trifokální čočky - dokorekce zbytkové vady, decentrace

Poradna očního lékaře

Otázka

Vážený pane doktore, mél bych na vás pár ootázek, předem děkuji za odpověď.
1. V případě dokorekce oční vady po implantaci trifokální čočky ( zbytkových -075 dio) nedojde k zhoršení vizu na blízko. Vidím dobře na blízko a špatně do dálky.
2. Je možné dokorigovat laserem (u trif.čoček) i zbytkovou plusovou vadu (druhé oko +0,5dio). Nedojde tak ke zhoršení vizu do dálky.
3. Jak lěkař pozná decentrovanou trifokální čočku. Jaké přístroje používá lékař, aby tento stav zjistil, lze to zjistit pouhým okem na štěrbinové lampě, jedná-li se pouze o malou decentraci, nebo je potřeba jiné přístrojové vybavení. Bohužel vidím na jedno oko dvojitě na blízko ale i do velké vzdálenosti.
4. Jak je velké riziko explantace MIOL, co mi hrozí v případě nutně explantace a výměny za jinou MIOL (např. z důvodu špatného výpočtu hodnoty diop. MIOL).
5. Po jakédobě je možná dokorekce u trif. čoček, Mohu v mezidobí používat brýle, po jaké době po implantaci MIOL, abych neohrozil neuroadaptaci.((Velice špatně vidím v noci pŕi řízení).
6. Po šesti týdnech po inplantaci se mi stále chvěje duhovka v jednom oku a kmitá čočka. Je to viditelné pouhým pohledem do zrcadla. Co to může být a jak to řešit.
6. Kdy budou na trhu dostupné nitrooční čocky u kterých je možné měnit hodnotu dioptrií a astigmatismu pouhým ozářením.
Děkuji a omlouvám se mnoho otázek.

Odpověď

Dobrý den. 1. a 2. ke zhoršení vidění po dokorekci zbytkové vady nedojde, ani na dálku, ani na blízko. 3. Decentrovanou čočku lze poznat běžným vyšetřením na štěrbinové lampě. Pokud se při tomto vyšetření zdá čočka centrována a přesto máte potíže, pak lze čočku vyšetřit např. předněsegmentovým OCT nebo Scheimpflugovou kamerou - příčinou nemusí být jen decentrace, ale také tilt (náklon čočky). 4. Explantace by měla být vždy krajním řešením, protože čočka po měsíci do oka "přiroste" a její uvolnění může znamenat poškození závěsného aparátu, případně i zadního čočkového pouzdra a nemožnost přesné implantace nové čočky. Rozhodně bych doporučovala volit spíše dokorekci laserem nebo tzv. add-on čočkou (druhá čočka, která se naimplantuje k čočce stávající). 5. Dokorekci doporučujeme až 3 měsíce po první operaci, aby byla jistota ustálené refrakce. V mezidobí brýle používat lze (někdy je to opravdu nutné - viz Vaše poznámka ohledně řízení). Neuroadaptaci to neovlivní - po změně dioptrického stavu oka po dokorekci začíná neuroadaptace nanovo. 6. Chvění duhovky a někdy i čočky je po implantaci umělé čočky běžné. Není to nebezpečné. 7. Zda se tzv. LAL čočky dostanou do běžné nabídky, nevím. U nás v ČR je zkoušel dr. Cendelín, který má snad nejvíce odzkoušených čoček u nás, a nedoporučuje je - celý proces doladění konečné refrakce je zdlouhavý a komplikovaný.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2019 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO