Trifokální čočky - dokorekce vady, neuroadaptace

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, pane doktore,
mám dotaz ohledně problémů s trifokálních čočkami.
Jsem necelé čtyři měsíce po operaci šedého zákalu a nyní cca 3týdny po LRI.
Po LRI se vidění zostřilo, ale stále mě trápí následující věci, pokusím uvést v bodech a prosím o radu, jaká jsou možná řešení:
1.Levé oko: -1dioptrie do dálky, do blízká vidím téměř bezchybně. Při korekci brýlemi (-1) zhoršení vidění do blízka, sice přečtu i malá písmena, ale úbytek kontrastu je velmi markantní, vše vybledlé a nevýrazné se stíny, velice otravná záležitost.
2. Pravé oko: do dálky nula, do blízka a na střední vzdálenost vidím neostře ( opět různá zdvojení a rozostření, zejména při pohledu na výrazné kontrasty, mobil, palubní přístroje v automobilu).
U trifokalnich čoček by mělo být ostré vidění na všechny vzdálenosti, ale nedaří se mi to zkorigovat jedněmi brýlemi, musím použít dvoje brýle, jedny na dálku ( korekce levého oka na dálku), jedny na blízko ( korekce pravého oka na blízko). Při použití brýlí, se neduhy zmírní, ale vždy pouze na jednu vzdálenost, podle toho jaké brýle použijí.
3. Odlesky čočky při přechodu ze světla do tmy nebo šera, jako bych hleděl přes lesknoucí se okno, neskutečně nepříjemné, co to způsobuje a ustoupí to?
4. Byla mi nabídnuta dokorekce levého oka na dálku, ale bojím se zhoršení vizu na blízko,
Nevím jak si poradit, abych viděl na všechny vzdálenosti stejně ostře, lze to zkorigovat a nemít brýle?
4. Existuje nějaký zrakový trénink na trifokální čočky?
Mám značkové německé trifokální čocky za 58tis. Špatnou kvalitou čoček to jistě nebude.

Před operaci jsem byl myop, tak nevím jestli to není důvod, proč trifokální čočky nesedí. Jsem řidič, nájedu kolem 6tis. km měsíčně a s tímto je to velmi nepříjemné.

Děkuji moc za odpověď.
 

Odpověď

Dobrý den, u myopů bývá adapatace na multifokální čočky vždy delší, nicméně jako momentálně největší zdroj potíží bych viděla to, že jste takto krátce po LRI. Ještě několik týdnů vyčkejte, až se rohovky zahojí. Osobně bych spíš než LRI preferovala dokorekci vady laserem, případně add on čočkou.- výsledky LRI nikdy nelze tak spolehlivě předpovědět. V případě multifokálních čoček je zásadní proces neuroadaptace, který je momentálně neustále narušován střídáním brýlí apod. Myslím, že dokorekcí by se stav měl začít zlepšovat, i když např. vnímání odlesků je velmi individuální a bohužel nelze zaručit, že se ho zcela zbavíte. Každopádně nezoufejte, někdy trvá adaptace na multifokální čočky i rok.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO