Tlak za očima a únava očí

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli příznakem zeleného zákalu nemůže být i tlak za očima . Už 2 měsíce mám celý den unavené oči i když je nenamáhám takový tlak za očima. Oční lékař mi naměřil +0,25 dioptrie , nitrooční tlak 15 a na perimetru jsem měl nález v normě. Snažím se je teď co nejmíň namáhat ale ve škole se to nedá. Na levé oko mám diagnózu uveitidy (kterou v současnosti léčím kapáním kortikosteroidů) a katarakty. Můj dotaz se týká šedého zákalu. Prozatím mne neobtěžuje natolik, abych se rozhodl podstoupit zákrok, ale všiml jsem si, že pokud si zakryji pravé zdravé oko a koukám levým (hlavně do světlého prostoru, napr.venku), po cca 30 vteřinách vidím kromě katarakty a menších sklivcových zákalků také zrnění které se postupně zvětšuje až se cca po minutě tato progrese zastaví. Po chvíl "rozkoukání" na obě oči se vše vrátí do normálu. Samotné zrnění obrazu je pravidelné přes přes celé oko, nejsou přítomny žádné blesky, apod. Moje lékařka mi sdělila, že je to patrně způsobeno sklivcovými zákalky, mě se to ale nezdá a spíše mám pocit, že je to tou kataraktou. Rád bych věděl Váš nazor.

Odpověď

Příznakem zeleného zákalu může být i tlak za očima . Vy jste měl však nitrooční tlak a vyšetření perimetru v normě. Doporučila bych ještě vyšetření OCT-optickou koherentní tomografii k vyloučení zeleného zákalu. Pokud i toto vyšetření bude v normě, doporučuji zkusit kapat umělé slzy , které můžete zakoupit volně v lékárně. Zrnění jak Vy popisujete může být způsobeno sklivcovými zákaly, šedým zákalem ne.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO