Tik v oku

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, před třemi měsíci jsem měla tik v levém oku a hodně jsem slzela. Ošetřující lékař mi propichoval oční kanálek s tím, že je hodně ucpaný. Musela jsem si oblast pod okem masírovat a brát tablety MAGNE B6. Propichování ještě jednou opakoval. Slzení se zlepšilo, už je jenom občasné a nepatrné, ale když jdu ven a fouká vítr, nerv pod okem stále cítím a oko se zdá tupější. Je možné, že se obtíží již nikdy nezbavím? Je mi 43 let. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, dle Vašeho nálezu a výkonu, který popisujete Vám oční lékař zprůchodnil oční kanálek pomocí sondy, po tomto výkonu může být místo citlivé až lehce tupé. Pokud by se Váš stav nezlepšil, stav lze vyšitoperačně pomocí dakryocystorinostomie, kdy se z nosní dutiny vytvoří v kosti otvor do slzného vaku. Před operací je proveden rentgenový snímek vedlejších nosních dutin, event. i rentgenové kontrastní vyšetření slzných cest. Operace se provádí na ORL sále ve spolupráci ORL a oční lékař, obvyklá doba hospitalizace na ORL oddělení jsou tři až čtyři dny. Dle nálezu během operace se u některých pacientů zavádí do slzných cest nově vytvořenou komunikací ještě silikonová trubička, která se ponechává v slzných cestách 3-6 měsíců. Po operaci pacient dochází opakovaně na oční ambulanci k průplachu slzných cest, aby se udržela komunikace volná a neuzavřela se například krevními sraženinami. Před operací i nějakou dobu po operaci je potřeba provádět masáže slzného vaku několikrát denně k prevenci vzniku zánětu slzného vaku nebo rohovkového zánětu. Pokud se zánět slzného vaku objevil, operace se provádí vždy až v klidové fázi. Pokud Vaše obtíže nevymizejí, doporučuji navštívit očního lékaře.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO