Syndrom suchého oka

Poradna očního lékaře

Otázka

Vážený pane doktore, lékařka mě určila diagnozu, syndrom suchého oka , přesně mám problémy, které jste popsal na vašich stránkách. Jen stále se nemohu smířit s tím, že není pomoci. Jaké množství kapek a gelů jsem již nakoupila (mimo jiné vše bez úhrady pojišťovny). A problémy přetrvávají. Snažím se vše dělat dle rad lékařů, vlhčit doma, nepoužívat klimatisaci, pobyt venku, minimalizovat PC a TV. A oči mám červené, pálení, slzení k večeru už nemohu vpodstatě se ani dívat. Za každou dobrou radu předem děkuji.

Odpověď

Důležité je zjistit příčinu syndromu suchého oka, ikdyž v mnoha případech je příčina neznámá. V některých případech příčinou syndromu suchého oka může být celkové onemocnění jako Sjo"grenův syndrom, revmatoidní artritida, systemový lupus erythematodes, sarkoidoza, acne rosacea.. Příznaky suchého oka může způsobovat i menopauza, či celkově podávané léky jako antihistaminika, hypnotika, beta-blokátory, perorální antikoncepce, popř. konzervační látky v kapkách. Další příčinou může být nedostatek vitaminu A. Suché oko může způsobovat i onemocnění víček jako je chronická blefaritida. Na prvním místě v léčbě suché oka je léčba základního onemocnění, vysazení léků, pokud to způsobují a je možno je vysadit. V lokální léčbě je samozřejmě důležité místní podávání umělých slz, vhodné jepoužívat umělé slzy bez konzervačních látek. Dalším krokem v léčbě je mechanická okluze slzných bodů buď dočasná či trvalá. U velmi těžkých stavů se provádí parciální tarsorafie, což si myslím, že ve Vašem případě není nutné.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO