Rozdílné dioptrické hodnoty nitroočních čoček

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
v srpnu jsem podstoupila v Brně vyšetření pro možnost implantace nitrooční čočky.
Bylo mi naměřeno:
OD: IOL +17,00 TFNT40, CYL 1,5
OS: IOL +19,00 TFNT20 CYL 1,00
nevyhovoval mi přístup na klinice tak jsem na doporučení navštívila kliniku ve Zlíně, kde jsem podstoupila implantaci trifokální nitroční čočky Pan Optix toric.
OD: +16,5 TFNC20,CYL 1,00
OS: +18,5 TFNC20, CYL 1,00
Jsem 4 týdny po operaci a na blízko vidím rozmazaně.
Při kontrole po operaci druhý den, jsem viděla rozmazaně, po týdnu jsem přečetla u očního neostře poslední řádek. Teď skoro po měsíci mám pocit, že se zrak zhoršuje.
Zajímalo by mě proč jsou dvě měření různé a zda to může mít vliv na konečně vidění.
Děkuji za odpověď.

Otázka byla položena 09. 11. 2022 19:45

Odpověď

Dobrý den, protože umělé nitrooční čočky jsou odstupňovány po půl dioptrii, nejedná se o zásadní rozdíl - přesné požadované pooperační refrakce bychom obvykle dosáhli čočkou s hodnotou někde mezi hodnotami dodávanými výrobcem, proto se jedno pracoviště může přiklonit k dioptrické hodnotě čočky nižší a druhé naopak k vyšší. Závisí to také na operační technice konkrétního chirurga a vzorci používaném pro výpočet čočky. Pracoviště, která tyto operace provádějí, přesně vědí, zda mají lepší výsledky a nižší nebo vyšší dioptrickou hodnotou čočky. Půl dioptrie tedy není žádný zásadní rozdíl. Zda je to důvod Vašeho rozmazaného vidění lze posoudit podle výsledné pooperační refrakce Vašeho oka, kterou jste však neuvedla.

Otázka byla zodpovězena 14. 11. 2022 01:53

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO