Potíže po operaci šedého zákalu - vysoký nitrooční tlak, zbytková dioptrická vada, zamlžené vidění

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,jsem měsíc po operaci šedého zákalu (implantace trifokální čočky)a odstranění dioptrií OD-6,5,OS-5,00,adice 2,5 (presbyopie)naměřili mně astigmatismus 0,50 na přístroji,subjektivně mně prý čočky astig.neberou.Po měsíci od operace mně vylítl NT na OD 33 a OS 36, od své oční jsem dostala Diluran tbl.,který zabral,ale který mně za 2 dny na kontrole na klinice vysadili,naměřili mně NT 21(ale při užívání Diluranu).Dle mé oční mám zbytkovou refr.vadu na přístroji OD 0,5, OS 1,00,subj.0,25 a 0,75,na klinice za 2 dny poté na přístroji 0,00 a 0,50 s CYL 0,50 a 0,50 a subj.také 0,00 a 0,50 s CYL 0,50 u OS, i když jsem jim říkala, že to stále vidím máznuté a na OS i zdvojené.O dokorekci se se mnou nechteli bavit, že je to ještě krátká doba a že nejdřív 3měs.od operace,když se to neusadí.Do dálky vidím na OD jakž takž,střední a blízká vzdálenost má lepší a horší místa,ale vždy vybledlejší oproti OS (=písmena světlejší) a jakoby pod vodou,také pozoruji na dálku předměty větší a barevnost jasnější oproti OS. Na OS vidím na dálku duchy nebo zdvojeně,méně kontrastně než u OD,blízko a střední vzdálenost je lepší než u OD,ale znatelně o malinko menší velikost písmen,ale kontrastnější a tmavší.Každým okem při čtení vidím jinak(je různá čtecí vzdálenost v jednotlivých očích).Také mívám problémy s bolestmi kostí,tam kde je obočí,tlakem a tupou bolestí na oko(NT).Jednou jsem měla úpornou bolest na kosti nad OD okem a pak jsem měla na chvilku zamlžené vidění,po pár vteřinách to polevilo.
Prosím o zhodnocení mých pocitů,ev.jaká jsou rizika dokorekce a jak dokázat,že zbytková refrakce není to,co naměřili na klinice,ale to co subjektivně vnímám u své oční doktorky.Také všude píšou,že do měsíce se zrak stabilizuje, tak proč čekat další 2 měsíce? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, podle popisu Vašic obtíží by dokorekce zřejmě byla vhodná (i kdyby se mělo jednat třeba jen o půl dioptrie). Tři měsíce je obvyklá doba - po měsíci mohou být dioptrie sice stabilizované, ale to se potvrdí jen dalším měřením. Také je nutno zkontrolovat, zda nedochází k vazivovatění zadního pouzdra čoček, a pokud ano, je nutno pouzdro vyčistit YAG laserem (a to ještě před dokorekcí dioptrií). Dále bych doporučil kapat umělé slzy, protože po všech typech očních operací bývá nestabilní slzý film (působí právě to přechodné zamlžení vidění). A nejdůležitější věc - pravidelné kontroly nitroočního tlaku, aby se zabránilo rozvoji případného zeleného zákalu. Rizika dokorekce - jednak samozřejmě to, že se nepodaří dioptrie srovnat zcela na nulu, jednak opět nestabilita slzného filmu a syndrom suchého oka. Že má každé oko jinou čtecí vzdálenost nemusí nutně vadit - zvětšuje to hloubku ostrosti a tím rozsah vzdáleností, na které jste schopna zaostřit.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO