Poškrábání rohovky a slzení očí

Poradna očního lékaře

Otázka

Už několik let mám problém z očima nejvíce ráno po probuzení někdy ale i z ničeho nic přes den, jak mile otevřu oči tak nastupuje pomalu někdy ale i okamžitě neskutečná bolest oka nepomáhá ani zavření ani otevření oka je to jako bych tam měl kámen řeže to a strašně tečou velké slzy . Mám hodně malou slzivost očí ale kapky si na to kapu i večer . Lékařka mně prohlédla udělala i krevní testy ale nic nezjistila. Když jsem tam jednou po ránu s touhle bolesti došel tak se na to dívala a že mám myslím že říkala poškrábanou nebo podrážděnou rohovku a snad zánět .Tlak očí mám taky velký to co nebolelo 21 a to co bolelo 25 ale ještě mně měřila sílu rohovky a ta byla myslím 6 tak prý je to v nějakém převodu v pořádku. Už nevím co mám dělat jsem z toho na nervy tato boles se projevuje někdy 2-3 týdně někdy za měsíc.

Odpověď

V první řadě bude vhodné na noc aplikovat umělé slzy ve formě gelu (např. Visidic nebo recugel). V oku vydrží déle a pomohou tak předcházet opakovanému poškrábání rohovky . Právě "přilepení" vnitřní strany víčka k rohovce a rychlé otevření očí po ránu , může vést k odtržení svrchní vrstvy rohovky , tedy onomu poškrábání . Pokud je slzivost opravdu velmi nízká a prokázaná testy (např. Schirmerrův test), tak je vhodné obrátit se na specializované poradny , kde zváží aplikaci silikonových špuntů do slzného kanálku . Zabrání se tak odtoku i toho mála slz, které pacient má . A co se týče nitroočního tlaku...doporučuji se z preventivních důvodů domluvit na opakovaném přeměření a absolvování perimetru , případně OCT nebo HRT k vyloučení glakomových změn . I když máte rohovku tlustší, tak při naměřeném tlaku 25 bude tlak ve skutečnosti hraniční.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO