Podrobnosti o operaci katarakty

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den pane doktore, moje mamka má jít příští týden k vám do Pardubic na operaci šedého zákalu. Je jí 76 let, nikdy dříve nenosila brýle. Šedý zákal má dost pokročilý, dlouho nechtěla k lékaři. Rád bych věděl, na co ji připravit.
Četl jsem si na vašich stránkách o možnostech výběru čočky monofokál ­ multifokál. K monofokální čočce
jsou nutné na druhou vzdálenost brýle. Ona by si klidně připlatila za multifokál, ale jak jsem četl, není to asi
zase tak jednoduché.
­ Pokud se zvolí multifokál, musí si člověk na vidění zvyknout. Nevím, jestli to je jako u brýlí, kde spodek
čočky je na blízko a vrch na dálku? Což znamená, že sice stačí jedny brýle, ale oko má v zorném poli jen půlku obrazu ostrou. Navíc jsem četl o možnosti sekundárního šedého zákalu, který se musí zase odstranit laserem. Taky je prý potřebné podrobné vyšetření oka před operací, což vzhledem k pokročilosti zákalu by u ní možná byl problém.
­ V případě volby monofokálu je asi pro seniora lepší čočka nablízko + doplnění brýlemi na dálku?
Je dobré, aby měla vše rozmyšleno předem, aby se nerozhodovala na místě před zákrokem, protože by
se pak zbytečně nervovala. Mohl byste mi prosím uvedené nejasnosti osvětlit. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den pane Dolečku, design mutifokálních nitroočních čoček je složitější, ale pro zjednodušení si to představte jako soustředné kružnice, kdy uprostřed je dioptrie na dálku a postupně ke kraji stoupají dioptrie na blízko. Díky postavení
očí při pohledu do blízka pak opravdu využívá klient správnou zónu. Předpokladem pro implantaci multifokálu je zdravá sítnice a nepřítomnost výpadků v zorném poli. Také některá onemocnění jsou relativními kontraindikacemi (hlavně neurologická). Jestli bude šedý zákal opravdu tak hutný jak uvádíte a nepůjde na sítnici vůbec dohlédnout, tak máme
možnost ultrazvukového vyšetření oka a bude rozhodně doporučena monofokální čočka. Optometristka a operatér jsou velmi zkušení a dokáží si před zákrokem vše vyšetřit sami. Takže pokud by o tuto čočku měla paní zájem, tak je možné řešit vše na místě. Při rozhodování nastavení dioptrií u monofokálu je důležité na co je klient zvyklý. Pokud měl celý život jen brýle do blízka, tak se tak nastaví i dioptrie po operaci. A na druhou vzdálenost jsou nutné brýle. Ale nejdůležitější je individuální domluva. Není možné říct, že něco je pro seniora lepší.Pokud nebude vhodný multifokál, tak máme ještě jednu možnost. Jedno oko nastavení dioptricky do dálky a druhé do blízka. Je to tzv. metoda monovision. Hodně se používá zejména ve Velké Británii. Klient je pak na brýlích nezávislý, ale je to jakýsi kompromis, protože jedno oko má vjem ostrý a druhé mírně rozmazaný.
Na to je třeba si pooperačně zvyknout.
Druhotný šedý zákal, způsobený vychytáním bílkovin na zadním ploše pouzdra zbylého po naší čočce, je možný. Jeho odstranění ale již není operační zákrok, ale v ambulanci provedené sezení, kdy se oko rozkape a chvíli musí pacient vydržet koukat se rovně. Hned po zákroku je vidění lepší a následuje jen jedna kontrola do tří dnů. V dnešní době to lze již považovat pro zkušené za velmi snadný a rychlý výkon.
Vhodné je, aby měla předem představu, o co by měla zájem. Jakou vzdálenost během dne nejvíce používá. A prosím vezměte s sebou i brýle, které používala než začal šedý zákal. Po vyšetření na místě se domluvíte, zda­li je pro Vás vhodné zvolená varianta a případně návrh, co by pro Vás viděl náš tým jako nejoptimálnější. Samozřejmě finální rozhodnutí je na klientovi.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO