Opakovaně zarudlé oko, záněty víček, ječné zrno

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
Už dva měsíce pobývám v usa a do konce srpna tady ještě budu pracovat. Ihned po příjezdu (začátek června) mě začalo trápit zarudnuté levé oko, které někdy i štípe. Můj stav záleží den ode dne, někdy vypadá oko téměř zdravě (slabé růžové čmouhy), někdy se probudím a celá spodní část je červená. Jiné příznaky nemám (nemám pocit, že je něco v oku, vidím dobře, druhé oko je v pohodě), snad jsem jen citlivější na světlo. Běžně dostupné kapky na oči nezabíraly. V červenci jsem s okem byla u místního lékaře, který mi vysvětlil, že moje problémy mají bakteriální původ (dlouhodobě, tzn. už roky mám problém s ječnými zrny, oči ale pravidelně čistím, takže ječné zrno jsem neměla už opravdu dlouho, každopádně podle lékaře se mi bakterie do oka dostala právě z víčka), podle jeho rady momentálně každý den oko čistím dětským šampónem naředěným vodou (to dělám už roky), přikládám na oko žínku namočenou v horké vodě a 3-4x denně kapu předepsané kapky (podle složení obsahují polymyxin B a trimethoprin). Oko se zlepšilo, nicméně problémy s ním mám stále stejné, akorát v o něco menší míře. Důvod, proč jsem k lékaři už znovu nešla, je, že návštěva byla poměrně nákladná (v řádě několika tisíců korun) a přestože mám pojištění, pojišťovna se momentálně cuká a dost možná budu muset náklady uhradit sama. Vím, že k lékaři mě poslat nemůžete, ale co mě trápí je, jestli tyhle problémy můžou mít nějaký vážný či trvalý dopad a jestli bych měla svůj návrat do ČR urychlit. V září jsem se chystala po Americe cestovat, takže k lékaři bych se dostala až na přelomu září a října, každopádně zdraví mám jen jedno a radši Grand Canyon uvidím později a oběma očima :)
Omlouvám se za dlouhý popis.
Hezký den,
Iveta Kvardová

Odpověď

Dobrý den, doporučuji začít kapat umělé slzy (optimálně s obsahem kyseliny hyaluronové a bez konzervačních látek, zpočátku 5x denně). Potíže s meibomskými žlázkami na víčkách vedou k syndromu suchého oka, který navíc může být nyní ještě zesílen používáním antibiotických kapek. Pokud ani po 3-4 týdnech potíže neustoupí nebo se alespoň výrazně nezmírní, pak vyhledejte očního lékaře.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO