Opakované záněty spojivek při léčbě akné

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
od doby, kdy se lečím s akné mám opakované problémy se záněty spojivek. V blízkostí očí kožní přípravky nepoužívám. V rodině na záněty spojivek nikdo netrpí. Prvotní zánět spojivek při přípravku Acnatac (týden po začátku užívání) - po vysazení a přeléčení Maxitrolem cca 3 měsíce klid, následně se problém opakuje s přípravky Belakne a Aknemycin - jednalo se o řezavou bolest a zarudlé spojivky. Akutní bolest vyléčena Fulconem a Maxitrolem a snížením kožních přípravků na minimální dávku. Nicméně po druhém akutním zánětu spojivek zůstává pravé oko převážně po ránu a někdy nárazově podrážděné - nejedná se o pálení, ale pouze zčervenání, trošku nekomfortní pocit. Po dalším pokusu Dexamethasone a Softacort s Hylo Dual Intense zůstává stav po vysazení kapek sejný (při užívání kapek naprosto bez problémů). Dle očního lékaře není v očích žádný jiný problém - diagnóza hyperemické spojivky, žádné stěry z oka či jiné vyšetření mi lékař nedělal, nitrooční tlak v pořádku. V očích občas při mrkání nebo pohybu slyším zvuk prasknutí bublinky/bublinek, což jsem předtím neslyšel. Zrak se nijak nezhoršuje za celou dobu, nemá vliv na vidění. Dle dermatologa by tyto přípravky takto akutní bolestivé záněty nezpůsobily. Nevím už jak mám dál postupovat, aby se problém s očima nevracel, neopakoval a netrval "dlouhodobě". Může problém souviset s dermatologickými přípravky popsanými výše? Nebo se jedná pouze o souběh dermatologické léčby a oční infekce bez vzájemné souvislosti? A jaké další vyšetření mám požadovat, aby se zjistila příčina problému?

Otázka byla položena 07. 07. 2021 23:52

Odpověď

Dobrý den, zatím jsem neslyšela, že by přípravky k léčbě akné měly takovéto nežádoucí účinky. Nicméně po opakovaných zánětech a opakované antibiotické léčbě máte velmi pravděpodobně narušený slzný film, takže bych doporučila vytrvat s intenzivním kapáním umělých slz klidně i měsíc.

Otázka byla zodpovězena 15. 07. 2021 00:52

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO