Nové brýle, délka zvykání

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,

je mi 35 let a špatně vidím do dálky. Po šesti letech jsem si nechal znovu zkontrolovat oči a udělat nové brýle.
Původní brýle měly tyto hodnoty: Pravé oko sph. dptr = 0,75 cylindr + 0,75 osa 15°, levé oko sph. dptr = 0,75 cylindr + 1,25 osa 0° (v zápisu u dioptrií je =, ale nevím, jestli to nemá být -)
Nové brýle: pravé oko sph. dptr nic cylindr = 2 osa 90°, levé oko sph. dptr + 0,75 cylindr = 2 osa 90°
(pokud je zápis nesrozumitelný, mohu poslat naskenované originály)
U starých brýlí jsem neměl pocit, že bych špatně viděl. Nové brýle mám týden a už jsem si tady v poradně přečetl hodně dotazů, a tak vím, že může trvat až měsíc, než si oči a hlavně mozek na změnu zvykne (mám i větší plochu skel). Co mě ale zaráží, že u starých brýlí jsem neměl problém je odložit a dělat běžné činnosti bez nich. U nových, když je mám nějaký čas na očích, tak po jejich sundání vidím podstatně hůř, všechno je více rozmazané. Je to normální jev toho, že se mi zvýšily dioptrie a tak je rozdíl mezi viděním s brýlemi a bez brýlí o to rozdílnější?
Předem děkuji i za stručnou radu nebo odpověď.

S pozdravem Josef Dalík

Odpověď

Dobrý den, protože máte nyní o dost vyšší cylindr, může se opravdu jednat o věc zvyku. Vydržte ještě cca 3 týdny, brýle během dne nesundávejte, noste je trvale. Pokud se ani po měsíci nošení nebudete cítit komfortně, nechte brýle v optice překontrolovat (centraci skel, zda dioptrická hodnota skel odpovídá předpisu, případně nově přeměřit dioptrie).

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2019 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO