Nitrooční čočka Tetraflex, nemožnost zaostřit na blízko a střední vzdálenost

Poradna očního lékaře

Otázka

20.4.jsem podstouipil operaci sedeho zakalu.Na leve oko mi byla voperovana premiova cocka Tetraflex HD,ktera mela resit vdobre videni na stredni vzdalenost a do dalky.Po operaci je videni do dalky bez problemu,ale bohuzel az od nejmene 1.5metru od oka.Blizsí vzdalenosti jsou neostre,rozmazane.Cocka mela resit beznou praci na PC,pracovni stul apod.Operaci praveho oka jsem odlozil,to mi zatim resi tu kratsi vzdalenost.Nevim ,co dal.Ta neostrici zona od oka je proste hodne daleko.V mem okoli je spousta starsich ,kteri si dali pouze cocku na dalekozrakost a vidi v pohode i na kratsi vzdalenost.
Je mozna reoperace teto cocky za normalni,treba i premiovou pouze do dalky a pote i do praveho oka?
Nebo lze dat na leve oko pouze cocku do dalky s posunutim ohniska,aby mi resila videni i na kratsi vzdalenost?
Dekuji za odpoved a radu

Odpověď

Dobrý den, nejprve je třeba zjistit příčinu toho, že nezaostříte na vzdálenost kratší než 1,5 metru. Mohlo dojít např. k tzv. "refrakčnímu překvapení", kdy na operovaném oku vznikla plusová dioptrická vada (dalekozrakost) - tu lze zkorigovat laserem (např. metodou PRK, LASIK). Případně čočka v oku špatně "sedí", pak je nutná chirurgická repozice. Anebo se na žádný důvod nepřišlo, což by znamenalo, že Váš ciliární sval v oku je slabý a tím selhává celý akomodační mechanismus čočky. Ano, čočku lze z oka vyjmout a nahradit jinou. To by bylo řešení v případě, že nebyl nalezen objektivní důvod Vašich potíží. Čocku s posunutým ohniskem také dát lze, ale nedoporučovala bych rozdíl více než půl dioptrie (pokud jste nebyl celý život zvyklý mít výrazný dioptrický rozdíl mezi očima), protože by Vám to narušilo prostorové vidění. Jenže půl dioptrie je příliš málo na to, abyste mohl na střední a blízkou vzdálenost pracovat zcela bez brýlí.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO