Nadměrné slzení

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den. Jsem ročník 1945 a poslední 3 - 4 roky mě trápí nadměrné slzení, které se stále zhoršuje. Jsem přeléčena jak umělými slzami tak antb kapkami a nic nepomáhá. Musím se s tím smířit nebo je ještě nějaké možné vyšetření, jaké v běžné ordinaci nemají, které by můj problém mohlo diagnostikovat a poté léčit?

Odpověď

obrý den paní Dlouhá,      bohužel neznám diagnózu a tak je rada problematická. Jestli je to syndrom suchého oka, tak je nutné umělé slzy aplikovat dlouhodobě. Mnoho studií potrvdilo, že aplikace kortikoidních kapek po dobu 3-4 týdnů stimuluje specifické buňky v oku a slzí film se stabilizuje. Je to ale vhodné pouze pro některé formy tohoto syndromu. Další možností je také vyrobení speciálních umělých slz z vlastní krve (přesněji krevního séra).     Co se týče dalších příčin slzení, tak je třeba vyloučit i chlamydiovou infekci očí pomocí stěrů. Ale hlavně zjistit zda jsou slzné cesty průchodné. Pokud by byly slzné cesty zúžené, tak slzy nemají kudy odtékat a najdou si tedy cestu přes okraj víčka. To lze provést více způsoby, ale nejčastější je průplach slzných cest. Zde je léčba poměrně jednoduchá....slzné cesty se rozšíří sondáží.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO