Makulární díra a epiretinální membrána

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, v srpnu jdu na pravé oko na operaci začínajícího šedého zákalu a v zápětí na operaci makul díry +ERM (PPV OD). Popis obj. OCT Makuly: OD v centru díra v plné tloušťce s cystoidním prosáknutím okrajů, OU na povrchu sítnice adherující hyperreflektivní pruh více na OD OS foveol. deprese zachována foto fundu + Clarus + Panfundo: OU papila ohr., v niveau, tempor. bledší, OD s pigmentovaným lemem tempor., makula v centru s okrouhlým defektem cihlové barva, s pareflexy, cévy s fen. křížení, nasálně v periferii v mer. 4 tečk. hemoragie, retina leží, OS makula matná, s paraflexy, cévy s fen. křížení, OS v mer. 2 pigmentované degenerace u cévy. RE: OD macula hole cum ERM, OS ERM partialis, OU angiopathia retinae, cataracta incip. Nevím jestli se jedná o VPMD suchou nebo vlhkou formu. Na levém oku mám zřejmě slabý nález a je uvedeno, že se bude léčit konzervativně. Co to znamená, nemám žádné léky ani doporučené vitamíny. Mám hrůzu, že se mě v krátké době postihne druhé oko a budu brzy slepá. Nikde nemůžu zjistit za jaké časové rozmezí (třeba od 5 měsíců - 10 let) můžu být nesoběstačná ajaký je procentuální poměr periferního  a zorného pole.
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, nemyslím si, že by Vám hrozilo oslepnutí. O VPMD se nejedná, makulární díra ani epiretinální membrána nemají s VPMD spojitost a úspěšnost jejich chirurgické léčby je dnes velmi vysoká. Konzervativní postup znamená sledování a v případě zhoršení vidění vlivem postupující ERM či při vzniku makulární díry Vám bude opět navržena operace. Zda k tomu dojde a kdy, to však předpovědět nelze.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO