Jizva rohovky po herpetickém zánětu

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, zda je možné provést úpravu (jizvy)nerovnosti rohovky po vředu rohovky pravděpodobně způsobeném herpetickou etiologií?

Náš 5letý syn, který je zcela zdráv, se pravděpodobně 30.3. škrábl do oka, ikdyž žádné cizí těleso nebylo vidět, na bolest si nestěžoval, pouze očičko zčervenalo, a uváděl asi 2 hodiny světloplachost a objevil se mu šedý flíček na rohovce. Lékařka mu nasadila ATB (Floxal gtt + ung), stěr na bakteriologické vyšetření a herpetické viry nebyl proveden, za pár dní se objevila recidiva, byly provedeny stěry z rohovky - neg. na viry i bakterie, došlo však k trvalému ztenčení rohovky a zhoršenému vidění, které budeme teprve vyšetřovat.

Můžete mi prosím odpověď na pár dotazů?
Může se vřed vytvořit bez předchozího poranění rohovky? opary velice často při změně imunitního stavu, stresu a pod. recidivují, co když se mu vřed herpetického původu opět vytvoří na oku? Zase dojde k dalšímu jizvení a ztenčování rohovky?
Myslíte, že pokud by byl při při první kontrole proveden stěr přímo z rohovny na herpetické a bakteriologické vyšetření a byl včas zaléčen antivirotiky, tak by nedošlo ke ztenčení rohovky a jizvě? a nebo je to pokaždé součást hojícího procesu?
Jsou na trhu nějaké vitamíny, preparáty, které by pomohly zlepšit proces hojení v téhle fázi jizvení?
Provádíte zákroky při nerovnosti té jizvy, jakou by jste doporučovaly léčbu ?
Předem mockrát děkuji za odpovědi, s pozdravem Olga H.

Odpověď

Dobrý den, to je dost složitá problematika a na dálku se těžko radí. Doporučuji objednat syna k nám na vyšetření. Ošetření jizev rohovky se provádí laserem, ale právě po prodělaných herpetických zánětech to je rizikové. Jako první možnost bych doporučila dlouhodobé kapání kortikoidů - dokáží někdy s jizvami doslova zázraky. Stěry na herpes viry se nedělají, nejsou spolehlivé (na rozdíl od metody PCR detekce ze slz, která ale vyžaduje specializovanou laboratoř a je drahá). Obvykle má ovšem herpes virová infekce oka natolik typický obraz, že není těžké ji diagnostikovat. Herpetická infekce se může opakovat, pokud je ovšem zaléčena včas, k jizvení nedochází. Ovšem v rámci diferenciální diagnózy bych zvažovala i jiný původ jizvy (rohovkové degenerace, imunologicky podmíněný zánět apod.)

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2020 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO