Jak přesvědčit dítě, aby nosilo okluzor

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Dcera (2,5 roku) dostala nedavno nalepovací okluzor (nalepování přímo na oko). Nešilhá permanentně, pouze občas když se zadívá do dálky do jednoho místa, tak se jí očka trochu "rozjedou" do venkovních stran oka. Podstoupili jsme řádné vyšetření i s rozkapáním očí. Vidění má v pořádku, brýle nepotřebuje, vidí dobře. takže dostala pouze ten nalepovací okluzor, který by měla nosit 6 dnů v týdnu cca 1-2 hodinny/den. Bohužel, nejsem schopna jí nijak přesvědčit o důležitosti nošení okluzoru. Zkoušela jsem snad vše, odměny, domluvu, hru na piráty, atd.... Prostě okluzor nechce a během několika minut si ho hned strhne. Samozřejmě se jí zkouším ho lepit opakovaně, ale přijde mi to, že ho pak odmítá ještě víc. Už jsem z toho zoufalá. Nemáte prosím nějakou radu, jak takhle malé dítě přesvědčit, že ho nosit musí? Dále jsem se chtěla zeptat, zda je nutné při nošení okluzu pracovat s dítětem "do blízka". Musí se dívat do blízka nebo se s tím okluzorem může třeba dívat na TV, která je cca 3 m daleko anebo může běham po době a hrát si? nejen do blízka? Také se chci zeptat, jak vlastně v tom okamžiku, kdy se jí na pár sekund očička rozjedou, vidí. To vidí nějak dvojitě nebo rozmazaně? Nebo uplně normálně? Co jsem pochopila, tak se jí oči rozjížfí proto, že jí nedržé svaly oka, tak se chci zeptat, jestli je možné, že se jí ta očka ještě v tomto věku zafixují? Nebo jak se případně dál postupuje, pokud jí oči pořád ujíždí? Obávám se, že nám pak lékařka bude chtít dát brýle, i když nebude mít žádné dioptrie..... děkuji za radu!

Otázka byla položena 04. 11. 2021 08:43

Odpověď

Dobrý den, napadá mě snad, zda by nepřistoupila na zakrytí oka něčím jiným než nalepovacím okluzorem. Třeba látkovým, na kterém  by byl oblíbený obrázek apod. Zakrýváte během její okluze jedno oko i sobě? To  někdy děti přesvědčí. Jinak sledování TV v rámci okluze není vhodné, nejúčinnější je cvičení, kdy dochází ke spolupráci okko - ruka (kreslení, obkreslování, stavění kostek, u větších dětí navlékání korálků atd). Když se jí oči rozjedou, vidí na chvilku dvojitě. Riziko je v tom, že pokud bude takovýchto epizod dvojitého vidění více, mozek na to zareaguje útlumem - tzn. přestane zpracovávat vjemy z jednoho oka, protože dvojité vidění je samozřejmě velmi rušivé. Takováto funkční "ztráta" jednoho oka pak znamená, že se nerozvine ani prostorové vidění. Máte každopádně výhodu v tom, že dceři je teprve 2,5 roku a do 6 let je stále možnost vývoj binokulárních funkcí ovlivnit...takže pokud by ji opravdu nepřesvědčilo k okluzi vůbec nic, tak bych na to asi na nějakou dobu (3 - 6 měsíců) rezignovala a zkusila to později znovu.

Otázka byla zodpovězena 04. 11. 2021 21:08

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2022 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO