glaukom s otevřeným úhlem

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, mám dotaz, můj přítel má chronický glaukom... tedy alespoň já to tak chápu ze zprávy od lékařky kde je diagnoza uvedena jako Glaucoma chron oc utr

Dále se tam píše :

OA:léčí se pro glaukom, aplikuje do očí xalatan gtt 1x

Perimetr OPL:v mezích normy

OPL klidné, optická media čirá, na fundu papily ohraničené, v úrovni exkavace 0.8, neuroretinalní lem bledší, sítnice bez lož. změn, cévy norm. kalibru.

 

Chtěla bych Vás touto cestou poprosit o vysvětlení laikovi výše popsanou lékařskou zprávu.

 

Dále bych se chtěla zeptat zda člověk postižený glaukomem tak jak to má přítel má nějaká omezení co se týká zaměstnání, např. jestli jsou profese které nesmí vykonávat.

 

A poslední dotaz je zda když si přítel kape pravidelně kapky jestli i tak hrozí zhoršování zraku až slepota, či jestli to tomu zabrání.

 

Trpí tím i přítelovo bratr, tak se domníváme že  je to dědičné, jsem nyní s přítelem těhotná a čekáme chlapečka, tak se chci ještě zeptat jak vysoké je riziko že to podědí i náš syn.

 

Předem moc děkuji za odpověď na mé dotazy.

S přáním pěkného zbytku dne,

 

 

Odpověď

Dobrý den,

 označení chronický se používá pro dlouhodobý stav.  A to je pro glaukom otevřeného úhlu typické. Když je diagnóza prokázaná, pak je na celý život. Perimetr má přítel bez výpadků v zorném poli, takže glaukom byl zachycen včas a nález je toho času v normě. exkavace je jamka v terči zrakového nervu a právě její zvětšení (u přítele kvantifikováno jako 0,8 což je nad populační normou) s kombinaci s bledým okrajem teerče zrakového nervu jsou právě příznaky glaukomu. jinak je vše v pořádku.

Nebylo prokázáno, že by nějaká aktivita zhoršovala zelený zákal a omezení tedy nejsou. To samé se týká povolání. jediné, co se příliš nedoporučuje je řidič z povolání. A to právě kvůli možné progresi zeleného zákalu a s tím spojenými výpadky v zorném poli díky nimž by o ŘP mohl přijít. A tím se dostáváme k další otázce. Cílem léčby je stabilizace glalukomu v aktuálním stavu. Čím dříve se glaukom zachytí, tím lepší je prognóza. Ovšem čím mladší jedinec, tím zas hůře. NIkdo nedokáže odhadnout, jak se stav bude vyvijet. Ale dodržování terapie je tím jediným, co pro sebe přítel může udělat, aby o zrak nepřišel. Ovšem zhoršování, obzvlášť v pozdějším věku, je možné.

 Vědeckými studiemi již bylo identifikováno několik genů zodpovědných za glaukom, a vzhledem k výskytu v rodině otce, je riziko zdědění možné. Kvantifikovat ho nelze. Rozhodně by měl syn absolvovat prní vyšetření kolem 6 roku a pak v pubertě, pokud lékař neurčí jinak.

  Další podrobnosti naleznete na serveru o zeleném zákalu http://www.zeleny-zakal.cz/zivot-s-glaukomem

 

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO