Dlaždicová degenerace sítnice

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobry den, chtěla bych se zeptat na následující. Je mi 37, zadne problemy se zrakem nemám, s ničím se nelecim. Otec mel vsak před 5 lety odchlipeni sítnice, proto jsem si letos zasla na prevenci na ocni. Byl mi proveden refraktometr, perimetr, měření niteoocniho tlaku, vysetreni očního pozadi po rozkapani.vse pry zcela v poradku. V levém oku (pri vysetreni očního pozadi) mam pry maličkou zcela neskodnou skvrnu. Jsem hypochondr a hned jsem si představila melanom. Lékařka mi však rekla, ze melanomu se opravdu obavat nemusim. Ze pihy, z kterych eventuelne mohou vyrustat melanomy vypadaji uplne jinak. Toto je pry vyslovene pouze pigmentovana "dlazdicova degenerace", ktera neni v zadnem ohledu nebezpecna, je to pouze vedlejsi nalez a popsala si ho do nalezu kvuli pristimu vysetreni, aby vedela, ze to tam pri vstupnim vysetreni již bylo. Mohu se zeptat, co tento nález znamená? Může to mit na zrak casem nejaky vliv? Velice děkuji!!!

Otázka byla položena 08. 05. 2018 08:16

Odpověď

Dobrý den, je to zcela neškodná záležitost, zrak to v budoucnu nijak neovlivní. Jedná se o místo v periferii sítnice, kde nejsou přítomny světločivné buňky, sítnice je zde tedy ztenčená a ukládá se do ní v tomto místě pigment. Ničeho se tedy nemusíte obávat. Navíc dlaždicovou (též "paving stone") degeneraci najdeme v určité míře u většiny lidí.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO