Centrální serózní retinopatie po pohledu do slunce

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den,
je možné, aby kratší či delší pohled do slunce (např. během procházky nebo jízdě proti slunci) byl jednou z prvopříčin centrální serózní retinopatie? Pokud ano, lze nějak odhadnout dobu, za kterou už pohled do slunce může vyvolat poškození? A poskytují v tomto ohledu sluneční brýle nějakou minimální ochranu?

Snažil jsem se o tom zjistit víc na internetu, ale našel jsem pouze dvě studie zmiňující vzácné případy CSR, které se objevily následně po solární retinopatii, která byla ovšem v obou případech způsobená sledováním zatmění slunce pouhým okem.

Velice Vám děkuji za odpověď.

Otázka byla položena 17. 03. 2023 23:39

Odpověď

Dobrý den, protože příčiny a mechanismy vzniku centrální serózní retinopatie dosud dobře neznáme, nelze souvislost s pohledem do slunce vyloučit, ale není to podle mě příliš časté. Přímý pohled do slunce spíše vyvolává solární retinopatii, která vypadá na OCT nálezu jinak a také má jinou (horší) prognózu. Při přímém pohledu do slunce sluneční brýle neposkytují sítnici dostatečnou ochranu a už pohled do slunce trvající několik desetin sekundy může solární retinopatii vyvolat.

Otázka byla zodpovězena 18. 03. 2023 12:35

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO