celiakie a glaukom

Poradna očního lékaře

Otázka

Dobrý den, je mi 26 let, jsem celiak. Před týdnem jsem začala mít problémy s pravým okem (začervenání a později se přidala jakoby bolest, oko jsme cítila). Dr. mi zjistila vysoký nitrooční tlak na tomto oku (nevím kolik - snad 30), byla jsem na pachymetrii - ta mi dopadla v normě, něco málo prý musela dr. i přičítat). OCT a perimetr mám v pořádku, žádné poškození nervů. Prý mám zelený zákal, budu muset do konce života kapat a byl mi nasazen Xalatan. Chtěla jsem se zeptat, když mám všechna ostatní vyšetření v pořádku, zda se třeba nemůže jednat i o něco jiného? Mohou být i jiné důvody, proč se mi tlak zvýšil? například hodně jsem teď na oči cvičila a napínala je...dodávám, že u nás v rodině nikdo zelený zákal nemá (kromě babičky a ta až v 65 letech - má cukrovku II. typu).  Děkuji moc za odpovědi.

 

Odpověď

Dobrý den, pokud vím, tak souvislost mezi celiakií a glaukomem nebyla prokázána. Cvičení ani zvýšená námaha očí na hodnotu nitroočního tlaku nemá vliv. Hodnotu nitroočního tlaku jste na tuto hodnotu nemohla ničím ovlivnit. Neuvádíte, zda byl diagnostikován glaukom otevřeního nebo uzavřeného úhlu. Glaukom uzavřeného úhlu se vyznačuje zvýšeným tlakem a dlouho je zrakový nerv v pořádku, ale pokud se neléčí, tak se obtíže stupňují. Druhou možností je onem glaukom otevř. úhlu ....Ve Vašem případě by bylo pak jedno, jestli stav nazveme již glaukomem otevřeného úhlu nebo jen syndromem nitrooční hypertenze. V každém případě, když je tlak nad 30 a/ nebo jsou přítomny bolesti hlavy, tak se léčba zahajuje. Takto vysoký tlak je rizikový pro vznik glaukomu a navíc jeho snížením dojde k eliminaci bolestí hlavy.

Zobrazit další dotazy ...

Copyright © 2004 - 2021 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO