Operace očních víček – rekonvalescence
Rozhodli jste se pro operaci očních víček a nejste si jisti, jak přesně by měl vypadat správný režim po zákroku tak, aby se nevyskytly žádné komplikace a rány se perfektně zahojily? Omezení nejsou velká, ale je vhodné dodržovat některé základní zásady pro bezproblémové zhojení operačních ran. Jen tak může pacient dosáhnout uspokojivých výsledků bez viditelných pozůstatků po operaci.
Operace očních víček
Tato operace, odborně zvaná blefaroplastika, je jednou z nejčastěji prováděných plastických operací v oblasti obličeje. Při této operaci se odstraňuje přebytečná kůže očních víček. Operace neřeší pouze estetické, ale často také funkční vady spojené s povislými či spadlými očními víčky. Odstraněním přebytečné kůže horních víček vznikne pocit odlehčení víček a větší otevřenosti očí.
Stejně tak jako jiná operace je blefaroplastika zásahem do lidského těla. Operací vzniká operační rána, kterou je nutné nezatěžovat a nechat hojit.
Více informací o operaci očních víček naleznete zde.
Režim po operaci a rekonvalescence po operaci očních víček
Po operaci očních víček je nutné dbát několika doporučení, aby došlo ke standardnímu zhojení pooperačních jizev. V prvním týdnu od operace je nutné dodržovat opravdu klidový režim. Je potřeba především v prvních dnech zbytečně oči nezatěžovat, příliš nesledovat televizi a nepracovat s počítačem. Lehčí kancelářskou práci je možné zpravidla vykonávat od asi druhého, třetího dne od operace. Do čtvrtého až pátého dne od zákroku se v místech operace objevují otoky, na které je třeba přikládat chladné obklady.
Přibližně měsíc je také důležité jizvy chránit před sluncem. Opalování či návštěva solária se silně nedoporučuje! Při pohybu na slunci se vyplatí mít jizvy chráněné například make-upem nebo krémem s ochranným faktorem.
Alespoň dva týdny po operaci je vhodné zanechat jakékoliv fyzické zátěže, jež by mohla způsobit otoky a překrvování jizvy, které by významně zpomalilo nebo dokonce zkomplikovalo hojení jizev.
Přibližně týden po operaci se provádí vytahování stehů z očních víček. Další týden není vhodné příliš na jizvy sahat, ale je příhodné například vatovou tyčinkou jizvy promazávat, a to směrem od vnitřního po vnější koutek oka. V případě, že víčka stále otékají, je dobré i nadále používat studené obklady.
Nejdříve po dvou týdnech od operace je možné provádět tlakovou masáž. Do této doby jsou jizvy na víčkách příliš křehké, a mohlo by tak dojít k narušení rány a komplikaci s hojením. Masáž se nejčastěji provádí ve vnitřních a vnějších koutcích přitisknutím dvou prstů směrem ke kosti nosu a podobně u vnější strany koutků oka. Stisknutí se provádí na přibližně deset sekund. Následně je potřeba chvíli počkat, než se oblast stisknutí prokrví a stejným způsobem tento proces třikrát nebo čtyřikrát opakovat. Masáže není vhodné provádět krouživými pohyby, ale pouze působit tlak na dané místo.
Po dvou týdnech od operace je také možné začít přidávat fyzickou zátěž a omezovat klidový režim. Po měsíci je již přijatelné standardně vykonávat veškeré možné aktivity. Proces rekonvalescence je však individuální a závisí na mnoha okolnostech a na schopnostech hojení daného organismu. Vždy tak sledujte reakci vaší jizvy na danou aktivitu a pokud cítíte jakýkoliv tlak, pulzování či natékání, raději aktivity pro danou chvíli zanechte. Při dlouhodobějších obtížím doporučujeme kontaktovat lékaře a poradit se s ním o možných příčinách a řešení obtíží.
Závěrečné doporučení
Proces rekonvalescence je stejně tak důležitý jako profesionální vykonání lékařského zákroku. Jedno bez druhého nezajišťuje ideální žádoucí výsledek. V případě, že dodržíte zmíněné rady a dáte si pozor na doporučení vašeho lékaře, máte takřka jistotu, že se vám rány bez komplikací zahojí, jizvy po operaci nebudou viditelné a vy se opět budete moct radovat z omlazeného vzhledu i pohledu plného životní energie.
Pokud máte jakýkoliv dotaz, můžete tento dotaz směřovat také na naši online poradnu. V databázi máme již několik tisíc odpovědí od našich velmi kompetentních odborníků na předchozí dotazy klientů.