A. Plhal 15.12.2021

Tak nejprve lite verze pro ty, co neradi čtou romány:
OFTEX určitě doporučuji. Ne proto, že se na mně někdo usmál. Všichni jsou lidi se svými starostmi a vždy se může stát (což není tento případ), že někdo někomu nesedne. Posuzuji podle přístupu k problému, se kterým jsem přišel – šedý zákal. Proběhlo klasické vyšetření, předoperační vyšetření + konzultace s odborným lékařem a nakonec i k samotné operaci. Každý den po operaci (mám jen dvě oči, takže 2x) večer mi volali, jestli nemám nějaké komplikace. Dokonce klinika nabízí svoz/rozvoz pacientů, čehož jsem využil 2x. Takže nemám žádné výhrady. Problém vyřešen.

Nyní pro čtenáře románů:
Přístup OFTEXu mohu posoudit komplexněji, neboť jsem souběžně navštívil konkurenční LEXUM a několikrát GEMINI.
O vrozeném zákalu jsem věděl již cca 2-3 roky, kdy mi jej můj oční lékař diagnostikoval. Na konci jara (konec května) 2021 jsem se rozhodl pro setrvalé zhoršování zraku tento problém řešit. Navštívil jsem svou oční lékařku, která reagovala kladně a ihned mi zamluvila termíny jak v Lexum, tak v Gemini. Ptám se jí, jestli bych neměl někam blíž, třeba do Pardubic. Nene, jeďte sem a sem, povídala. Jeďte do obou a pak si vyberete.
Jelikož pracuji v obchodě a tento typ reakce moc dobře znám, hned mi bylo jasné proč pouze Lexum a Gemini.
První termín (začátek června) byl v Lexum v Praze. Gemini až v půlce prázdnin. Mezitím jsem pročítal typy čoček a ze všeho nejvíce se mi zalíbily EDOF čočky s prodlouženým fokusem. Jenomže tyto Lexum na svých stránkách nemá. Pro jistotu jsem jim napsal, jestli je dělají, načež druhý den mi volala nějaká paní, vysvětlila jaké různé druhy dělají, ale EDOF mezi nimi nebyly. V Lexum jsem prošel celým kolotočem vyšetření, musím uznat, že jsem koukal do velmi mnoho přístrojů, tak asi to bylo podrobné. Víceméně jsem byl rozhodnut, že chci EDOF čočky a tudíž Lexum ne. Velmi mě ale nakonec zaskočilo, že doktorka mi říkala, že je dělají…??? To neví levá ruka, co dělá pravá? Ještě víc mě ale zaskočilo, když mi doktorka (A) řekla, že mám šedý zákal, ale že to není na úhradu pojišťovnou, že bych si musel zaplatit i zákrok (+18.000,-/oko):
...centrálně zakalení předního kortexu při vrozené kataraktě, sytější zakalení vlevo...Dg. Cataracta congenita bilat...subj. Potíže nejsou t.č. k indikaci operace katarakty… To byla citace z protokolu. Přesto se mnou doktorka A strávila ještě asi půl hodiny vysvětlováním různých druhů čoček a na co si vše mám dávat pozor před a po operaci. Jakoby věděla, že mě jinde vezmou. Za to má u mě i tak PLUS.
Sbalil jsem se hurá do Gemini, jestli mi to potvrdí. Nechtěl jsem čekat skoro 2 měsíce, tak jsem zavolal na linku Gemini, kde mi operátorka navrhla: „pokud pojedete na předoperační tam, kde je volno (Zlín), můžete si pak vybrat přednostně kliniku, která je blíže. Od operačního vyšetření Vás vezmou do měsíce kdekoliv na jakékoliv naší klinice. Hurá do Zlína. Proběhl podobný kolotoč vyšetření (méně přístrojů), kde závěrečná konzultace s doktorkou (B) proběhla, jestli bych to chtěl řešit. Povídám, že ano, ale nevím, jestli je to možné, jestli to pojišťovna uhradí. Samozřejmě, že to uhradí povídala. Tak jsem jí řekl, kde jsem byl před týdnem a co mi řekla doktorka A. Ona na to: nene, já jsem konzultovala s kolegou a na závěru jsme se shodli. Operace je možná a zákrok pojišťovna uhradí. Tak jo, přeskočili jsme výklad o čočkách, neboť od předešlé přednášky neuplynul ještě ani týden a tradá na recepci na výběr operačního termínu. Zvolil jsem si Krč (blíže bydlišti oproti Zlínu (100 vs 220km). Termín byl na začátek července, což bylo 14 dní od operačního. Super. Ptám se, jaké oko nejprve? Můžete si vybrat… Cože? O tom, v jakém pořadí se operují oči rozhoduje oční specialista, ne pacient na recepci…!!!
No nic. S velkou slávou jsem přijel do Krče, kde se mě ujala doktorka (C). První co sarkasticky prohodila namísto pozdravu bylo, proč jsem byl ve Zlíně a teď tady. Vysvětlil jsem jí, že to byl nápad paní na telefonní lince, což jsem asi neměl. Otevřela si mojí kartu (mají propojenou databázi) a sdělila mi, že se pod operaci nepodepíše. Že mám defekt v oku a operace není možná. Povídám, jak je možné, že se mi po 14ti dnech objevil defekt na endotelu? To není po 14ti dnech. V minulosti jste musel mít úraz oka a doktorka B ten nález už musela vidět. Divím se, že vás o tom neinformovala, to je její chyba. Já se pod to nepodepíšu. Povídám, že jsem nikdy neměl úraz oka. Nic, operace nebude, maximálně za 1/2 až ¾ roku ať příjdu znovu na kontrolu, ale i tak mi podepíše pouze monofokální čočky, protože mi jiné fungovat nebudou. Navíc mám velmi tenkou rohovku a dokorekce není možná (o žádnou ani nestojím). Nashle.
Citace: Diagnoza: Vzhledem k aktual. Visu na OPL a pro nález oboustranných postupných distrofických změn na endotelu, tenké rohovky, nedoporučuji akut. op. Řešení katarakty s implantací EDOF nitrooční čočky...spíš se v budoucnu kloním k implantanci monofokální...poučen byl o nemožnosti případné dokorekce pro tenké rohovky a endotel…
Přesto ve všech třech protokolech z Gemini je endotel na obou očích blízký hodnotám 3000/mm2!
Přijel jsem domů vyděšený, že mám defektní oči. I tak jsem udělal dvě věci. Objednal jsem se v OFTEXu a napsal jsem mail do Gemini. Napsal jsem jim, že chci jen vědět, na čem jsem. Nechci někoho shodit. Ale jestli mám defekt v oku, tak bych o tom mohl něco vědět (kdo jiný, když je to moje oko). Napsal jsem jim, že takto to vypadá, že doktorka C mě zachránila od něčeho, co doktorka B zanedbala. Ale s tím nesouhlasím, protože doktorka A dospěla ke stejnému výsledku: endotel intaktní, OP 2736/mm2 a OL2885/mm2. Což jsou mírně nadprůměrné hodnoty. Navíc doktorka A neřekla, že jsou oči neoperovatelné, jen, že by mi to neuhradila pojišťovna, ale celé já.
14 dní jsem nedostal žádnou odpověď. Druhý mail. Nic. Urgence na primáře Gemini přes FB. Pak přišla odpověď na první mail, že až se doktorka C vrátí z dovolené, kontaktuje mě. Stalo se, zavolala mi. Domluvili jsme si schůzku na půlku září s tím, že se na mě podívá docentka (nejvyšší v Krči). Mezitím jsem navštívil Oftex na předběžné vyšetření, kde mi byl zákal diagnostikován a domluven termín konec října na předoperační.
Zpět ke Gemini. V půlce září jsme se opět uviděli s doktorkou C. Vysvětlil jsem jí, že v tom mailu mně nešlo o to, abych někoho shodil, ale abych věděl, jak na tom jsem. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale defekt v oku je podle mě závažná diagnóza. Povídá: O tom už se nebudeme bavit (překlad: dostala čočku z vedení). Každopádně proběhly 2 vyšetření (slovy jeden přístroj a jedno koukání do oka doktorkou), docentku jsem neviděl (doma jsem se podíval na stránky Gemini, jak vypadá). Zajímavý je závěr: Provedena kompletní analýza rohovky s vyloučením rohovkových abnormalit. Návrh adekvátního výkonu na základě celkového očního nálezu…Pacient volí čočku s refrakčním záměrem na dálku s prohloubeným ohniskem ostrosti na střední vzdálenost, balíček FOCUS…
Přestože toto jednání už ve mně nebudilo důvěru, domluvil jsem si operační termín na zač. Listopadu. Mé rozhodnutí stejně bylo již směrováno na Oftex, kde jsem v první řadě chtěl znát výsledky kompletního předoperačního vyšetření. Jako důkaz uvádím, že zde hrazené ve výši 2000,-Kč, s čímž jsem neměl problém. Jsou to oči.
Rozhodující pro mě byl závěr předoperačního vyšetření, přičemž jsem byl rozhodnut, že až na základě tohoto výsledku se rozhodnu pro operaci. Pokud se bude shodovat s doktorkou A a B, do operace půjdu, ale do OFTEXu. Pokud s doktorkou C-první návštěva, do operace nejdu vůbec.
Předoperační proběhlo velice důkladně (podrobněji, než ve Zlíně) a využil jsem ochoty komunikace s vedoucím optometristů. Vyptával jsem se na přístroje, co měří. Pokud měřil rohovku, ptal jsem se, zdali je vpořádku, že se mně zdá nějaká tenčí, ale že tomu nerozumím. Nene, rohovku máte naprosto standardní vzhledem k věku (uff). Proměřil se mnou důkladně oči a já čekal na doktora D.
U doktora D jsem se ujistil, že rohovka i endotel je vpořádku (hodnoty endotelu podobné hodnotám z Lexum) a probral s ním svoje priority (prodavač v elektře, práce na PC, fotografování). Jelikož závěr zněl, že operace je možná (shoda s A a B), EDOF čočky jsou pro mě ideální (pravda, neprobíral jiné alternativy, na druhou stranu proč. On rozhodl z odborného hlediska a já je chtěl). Vyklopil jsem mu tedy i zbytek příběhu. Přestože jsem měl termín u Gemini, byl jsem rozhodnut pro Oftex.
Domluva operačního termínu byla na polovinu prosince, zrušil jsem termín Gemini a zaplatil zálohu.
Operace v OFTEXu už proběhla. Ze strany OFTEXu je zajímavý benefit: svoz/rozvoz pacientů, oba operační dny večer telefonicky kontrola, jestli nejsou komplikace a dokonce kontroly u nich (ne u své očařky, jako v případě Lexum a Gemini) ve mně budí rovněž větší důvěru. Jasně, jsou to cesty navíc, ale kontrolu provádí klinika, která provedla zákrok.
Jak říkám, neposuzuji kliniku podle toho, kdo se na mně usmál a kdo ne. Každý může mít svůj den, každý má své starosti. Posuzuji podle problému, se kterým jsem přišel, jak jej zkontrolovali a jak jej vyřešili.
A to je konec románu...

S přáním hezkého dne

Copyright © 2004 - 2023 OFTEX, s.r.o. | Kontakt | Ochrana osobních údajů | Podmínky užití | Vytvořila reklamní a marketingová agentura PAREXPO